Histerektomi Nedir, Neden Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 4 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Histerektomi (Rahmin Alınması)
  Histerektomi rahmin alınması demektir. Eğer rahimde kanser; şiddetli bir endimetriosis; fibroid varsa veya alt karında rahmin komşu organlara yapışması gibi bir durum ortaya çıkmışsa, çok ağır ve kontrol edilemez kanamalar mevcutsa veya rahim düşmüş veya vajinadan dışarı taşıyorsa histerektomi uygulanması gerekir. Histerektomiyi gerektiren başka durumlar da vardır.

  Histerektomilerin hepsi aynı değildir. Kısmi histerektomide, rahim boynu ve rahim tabanı bırakılır. Tam histerektomide, rahmin hepsi, rahim boynu da dahil olmak üzere alınır. Histerektomi ile çift taraflı salpingo-oophorectomi; rahim, rahim boynu, fallop tüpleri (salpingo) ve her iki yumurtalığın (oophor) alınması demektir. Radikal histerektomi daha da ileri giderek, vajinanın üst kısmını ve bazı lenf düğümlerini almayı öngörür. Problemin genişliği histerektominin çıkaracağı kısmın miktarını belirler.

  Histerektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
  Histerektomi ameliyatı özetle, yaklaşık en fazla 6-8 cm uzunluğunda cilt kesisi ile batın katları usulüne uygun olarak açılarak rahimi asan ve tutan bağların tutulup, kesilip bağlanmasından sonra rahmin dışarı çıkarılması şeklinde yapılır.

  Ameliyat ortalama olarak 1-1.5 saat kadar sürer. Genel anestezi (uyutularak) veya epidural anestezi (belden uyuşturularak) gerçekleştirilebilir.

  Eğer büyük bir rahim veya yumurtalık tümörü veya kanseri varsa, karından girmek gereklidir. Birçok doktor zaten bu tür müdahaleyi tercih eder; çünkü bu onlara karındaki organları daha iyi görebilme şansını tanır.Vajinadan girilerek yapılan histerektomi genellikle rahim sarkmasının düzeltilmesi gibi durumlarda tercih edilir.

  Bazı doktorların 40 yaşını geçmiş kadınlarda, yumurtalık kanserini önlemek üzere rutin olarak yumurtalıkları almalarına karşın, bu genel olarak kabul görmeyen bir uygulamadır. Öte yandan, yumurtalık kanseri öldürücüdür. (iyileşme oranı yüzde 10-20 kadardır). Bir başka açıdan da bakılırsa yumurtalık kanseri çok görülen bir kanser türü değildir. Histerektomi yapılan hastanın 5-7 gün kadar hastanede yatması gerekir. Ortaya çıkması olası komplikasyonlar, alt karın iltihaplanması, böbrek ve mesane iltihapları ve kanamadır.

  Eve döndükten sonra bir süre için küvette banyo yapmayı, araba kullanmayı, ağır kaldırmayı, 6-8 hafta kadar da seks ve ağır sporları unutmalısınız.

  Histerektomi ameliyatı geçiren hastalar nelere dikkat etmelidirler?
  İlk iki hafta çok yorucu aktivitelerden kaçınmalı ve aktivite seviyesini yavaş yavaş arttırmalıdırlar.

  Banyo; duş alma ve dökme suyla yıkanma şeklinde olmalıdır. Düzenli bir diyet izlenmelidir. Özellikle posalı ve sıvıdan zengin diyet tercih edilmeli, gaz yapıcı gıdalardan ise kaçınılmalıdır.Yine idrar ve gaita yaparken şiddetli ıkınmaktan kaçınılmalıdır.

  Eğer vajinal kanama veya ateş olursa doktora haber verilmelidir.

  Not
  Histerektomi sadece rahmin çıkarılmasıdır. Subtotal histerektomi harici, histerektomi ameliyatı olan kadınlar rahim tam olarak çıkarıldıysa bir daha hiç adet göremez.

  Cinsel ilişkiyi sağlayan organ ise rahim değil vajinadır. Histerektomi sırasında vajinaya dokunulmadığı için cinsel ilişki kurulmasında hiçbir zorluk ortaya çıkmaz.
   


Sayfayı Paylaş