Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 10 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Hindistan cevizi nasıl kesilir
  Hindistan cevizi kabugu nasil kesilir, hindistan cevizi nasıl kesilir video, Hindistan cevizinin içini nasıl boşaltabilirim

  iki yöntemi var birincisi tercih ettiğim (çünkü ceviz genelde ikiye ayrılıyor) satır yöntemi, diğeri çekiç. Satır yönteminde önceden suyunu akıtmak için tornavida çivi ile delme yöntemi yok daha emniyetli. Satır yöntemi ise aslında şöyle. Malum bu hayvanın bir tarafında 3 adet göz gibi çukur var. Her bir gözün arasındanda bir sırt geçer. Bu sırt kıracağınız yer. Ama önce en ağırından bir satır veya bıçağı elinize alın, cevizide öbür elinize, ince ek yeri gibi 3 sırttan biri size baksın cevizin zayıf yeri bu ek yeridir. Bıçağın SIRTINI kullanacaksınız sakın ters çevirmeyi unutmayın, yani keskin taraf size bakıyor, mutfakta kazaya yol açmayalım lütfen. Cevizi emin bir şekilde kendinizi kasmadan sol elinizin avucuna yerleştirin (solaksanız öbür taraf) ve akacak sütün akabileceği bir kabın üstünde tutun, satır yada bıçağın keskin olmayan sırtı ile ceviz sırtının ortasına pat diye vurun, bir yada iki vuruşta açılacaktır. Sırta vurmazsanız kabuğun diğer kısımları dirençlidir satır geri döner, onun için sırt sırt diyorum. Sonrası kolay ayıklayın afiyetle yiyin, suyunuda çay süzgecinden geçirip hemen için.

  Gelelim ikinci yönteme bu biraz daha kirli ama kimine kolay gelebilecek bir yöntem, çekiçle ezmeye dayanıyor. Aşağıda her iki yöntem için resim mevcuttur.

  hindistan cevizini almadan çalkalamayı unutmayın, içinde mutlaka az birazda olsa suyu olsun, ayrıca küf kokuyorsa uzak durun içi bozuk olabilir.

  [​IMG]

  Bu da çekiçle hindistan cevizi kırış yöntemi

  [​IMG]

  Hindistan cevizi nasıl kesilir hakkında bilgi
   


Sayfayı Paylaş