Hilye-i Şerif Nedir?

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Hilye i şerif ne demektir?

  Hilye Arapça’da ‘zinet, süs, yaratılış, sıfat, şekil’ manalarına gelir. Peygamberimizin sıfatlarını anlatan manzum veya nesir halindeki yazılara, kitaplara ve tablolara Hilye-i Saadet veya Hilye-i Şerif denilir.

  Peygamberimiz'in boyunu, saçlarını, yürüyüşünü, güzel özelliklerini anlatan, O'nu öven eserlere Hilye-i Şerif deniliyor. Sevgili Peygamberimiz diğer insanlar gibi fani ömrünü tamamlayınca, bazı arkadaşları O'na olan hasret,özlemlerini hafifletmek için, O'nun ahlâkının büyüklüğünü, yüzünün güzelliğini ve diğer özelliklerini yazmışlar. Hazret-i Ali, Hazret-i Aişe, Hazret-i Ebu Hureyre ve diğer sahabeler yazılanları yanlarında taşımaya başlamışlar. Böylece, Peygamberimiz'i göremeyen insanlar, O'nun özelliklerini öğrenerek ona olan iştiyak, sevgi, hasret, özlemlerini gidermiş, bir anlamda O'nu tanıma imkânı bulmuşlar. Hilye yazma geleneği asırlarca devam etmiş. Peygamberimiz'i seven insanlar, yüzlerce yıl Hilye-i Şerif'i üzerlerinde taşımışlar. Evlerine bereket ve mutluluk getireceğine inanmışlar. Osmanlı döneminde Hafız Osman isimli büyük hattat, hilyeyi ilk kez levha olarak hazırlamış. O zamandan sonra, hattatlar, yazı yazmadaki hünerlerini ve becerilerini kullanarak benzersiz hilyeler yazmışlar. Sadece hattatlar ilgilenmemiş hilyelerle. Şairler, Efendimiz'i öven şiirler kaleme alarak yazdıklarını güzelleştirmişler.

  Bunlar birer sanat eserleridir. Fakat bunların taşınmasının, evlere asılmasının herhangi bir dini değeri yoktur. Yani asanlara/taşıyanlara bir sevap getirmeyeceği gibi asmayan ve taşımayanların da bir eksiği olmaz.

  Ümmetin itibar ettiği bir şeyin kaynağı zayıf olsa da o şeye, dinin esaslarına zıt olmadıktan sonra itibar edilir. Hilye-i şerifte dine zıt bir uygulama yoktur. Efendimiz’in (sallallâhu aleyhi ve sellem) mübarek şemailinin yazıldığı levhalara bakarak O’na salavat getirmek, O’na dua etmek, saygılarını ifade etmek, şirk değildir. Bilakis O en büyük peygambere ümmet olma şuurunu pekiştiren bir vesiledir.

  hilye i şerif örneği

  "Hz. Peygamber ne çok uzun ne de çok kısa idi. Kavminin orta boylusuydu. Saçları ne kıvırcık ne de düz uzun idi, dalgalıydı. Yüzü ne aşırı dolgun ne de yuvarlak idi, hafif değirmi bir çehresi vardı. Pembe beyaz tenli, iri siyah gözlü ve uzun kirpikliydi. Mafsalları iri ve omuzları geniş idi. Göğsünde tüy olarak göbeğine inen ince bir hat vardı. El ve ayak parmakları kalınca idi. Yürüdüğü zaman hafif yokuş iner gibi rahat ve kuvvetli adımlarla ilerlerdi. Birine baktığında ona bütün vücuduyla dönerdi. İki omuzu arasında nübüvvet mührü vardı ve kendisi peygamberlerin sonuncusuydu. İnsanların en cömert gönüllüsü, en doğru sözlüsü, en yumuşak huylusu ve en arkadaş canlısıydı. Onu ansızın görenler heybetine kapılır fakat şahsıyla yakınlık kuranlarda bu hâl sevgiye dönüşürdü. Kendisilerini tanıyan kimse 'ne ondan önce ne de ondan sonra bir benzerini gördüm' derdi. Allah'ın salât ve selamı onun üzerine olsun."

  hilye i şerif nedir vikipedi, hilye i şerif duası, hilye i şerif fazileti, hilye i şerif meali, hilyeyi şerif
   


Sayfayı Paylaş