High Definition kalitesinde MP3!

Konusu 'Ev Teknolojileri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 9 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Günümüzün en popüler ses formatı MP3 eskimeye başladı. MP3’ün yerini alabilecek yeni biçim MP3HD’nin bizlere getirdiği yenilikler ve vaatleri neler?
  Her ne kadar bizi yıllardır eğlendirse de, MP3’ün artık eskidiğini kabul etmek gerek. Bitrate’i ne kadar yüksek tutarsanız tutun MP3 ile orjinal ses dosyasının birebir kopyasını almanız mümkün değil. MP3’ün ortaya çıkmasına yardımcı olan Thomson firması bu sefer karşımıza yeni bir çözüm getiriyor.
  Bu çözümün adı ise; “MP3HD”. Bu yeni biçimin en önemli özelliği ise daha önce MP3 dinlemek için kullandığınız her cihaz ve uygulamayla uyumlu olarak çalışabilmesi. Adından da anlaşılabileceği gibi bu yeni format bize çok yüksek ses kalitesi vaat ediyor.

  Ancak yüksek kalite beraberinde çok büyük boyut sorununu da getiriyor.
  Çok yüksek kalitedeki ses dosyalarının iyi bir biçimde sıkıştırılmasına olanak sağlayan yeni bir formattan çok küçük boyutlar beklemek haksızlık olur.
  Ancak yine de bu tip müzik dosyalarını hem düşürebilecek en küçük boyuta çekip hem de her cihaz ve uygulama ile çalıştırabilmek büyük bir başarı. MP3HD, “Lossless” yani kayıpsız olarak adlandırılan bir ses dosyası biçimi.
  Bu da orjinal ses dosyasının birebir dijital kopyasını alabildiği anlamına geliyor. Bu biçimdeki dosylar ayrıca sıkıştırma da yaptıklarından WAV ve AIFF gibi biçimlere göre çok daha verimli oluyorlar.

  Örneğin, en yüksek kalite seviyesinde, MP3HD dosyaları bir WAV dosyasının yaklaşık üçte ikisi boyutunda oluyor. Bu sayede CD kalitesindeki birçok müzik dosyasını taşınabilir cihazınıza depolayabileceksiniz.
   


Sayfayı Paylaş