Hidrosel Kordon Kisti

Konusu 'Çocuk Sağlığı' forumundadır ve elif tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hidrosel Kordon Kisti

  Hidrosel, P. vaginalis içinde sadece sıvı bulunmasına verilen addır. Peritonla ilişkisi varsa komünikan
  hidrosel boyun kısmı oblitere olarak kapanmış ve peritonla ilişkisi ortadan kalkmışsa non komünikan hidrosel adı verilir.

  Hidroselin anamnezinde skrotal bir kitlenin doğumdan beri var olduğu öğrenilir. Hidrosel fizik muayenede kistik bir kitle olarak palpe edilir. Komünikan / non komünikan hidrosel ayırımını fizik muayene ile yapmak mümkün değildir.

  Kitlenin hacminin gün içinde değişiklik göstermesi, yani, sabahları küçük olan kitlenin gün boyunca karın içi basıncını artıran hareketler (ağlama, öksürme, beslenme, oturma, ayağa kalkma vb.) nedeniyle giderek artması ve gece yatarken büyümüş olması peritonla ilişkinin varlığını gösterir. Çocuk yaş gurubunda hidrosellerin büyük bir bölümü peritonla ilişkilidir yani komünikan hidrosel tipindedir.

  Hidroselin özel bir tipi, p. vaginalisin hem proksimalinin hem de distalinin oblitere olarak inguinal kanal içindeki kısmında sıvının hapsolması olarak karşımıza çıkar. Fizik muayenede inguinal kanal içinde 1-2 cm. çaplı kitle palpe edilir. İpsilateral testisin aşağı çekilmesi ile aşağı doğru hareket eden bu kitleye kordon hidroseli (kordon kisti) adı verilir.turkeyarena.com

  TEDAVİ:
  Hidrosellerin her üç tipinde de tedavi aynıdır. İçinde karın içi organlar bulunmadığından hidroselin
  boğulma riski yoktur. Bu nedenle ve sıvının rezorbsiyonu ile spontan iyileşme olasılığı da göz önünde bulundurularak ameliyat birinci yaşın bitiminden sonraya bırakılır.

  Hidrosel ameliyatında, kese içindeki sıvının boşaltılması ve inguinal herni onarımında olduğu gibi yüksek bağlama ile peritonla ilişkinin kesilmesi yeterlidir.
   


Sayfayı Paylaş