Hidrojen Nedir, Hidrojen Elementinin Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Hidrojenin Özellikleri Nelerdir

  Sembolü: H
  Atom Numarası: 1
  Atom Ağırlığı: 1.00794(7) g/mol
  Elektron Sayısı: 1
  Elemet serisi: Ametal
  Periyodik Tablodaki Yeri: 1A

  Maddenin Hali: Gaz
  Görünümü: Renksiz

  Hidrojen en hafif elementtir. Evrende en bol bulunan elementtir ve ağırlığına göre, evrenin yaklaşık % 90ınını oluşturur. Yaşam için su, su (H2O) için hidrojen kesinlikle gereklidir ve tüm organik bileşikler bulunur. Hidrojen hafif bir gazdır. Hidrojen gazı hafif hava balonları taşımacılığı için kullanılmıştı ancak yangın riskinin yüksek olması nedeniyle çok tehlikeli idi. Hidrojen, yanma sonrası atık ürün olarak sadece su oluşturduğundan dolayı, bir hidrojen ekonomisinin gelişme olasılığı mümkündür.

  Hidrojen suda çok az çözünür ve iyi bir iletkendir. Difüzyon özelliği nedeniyle delikli yada gözenekli çeperlerden kolayca geçer, be nedenle çelik koruyucularda saklanır.

  Alkali metal olmamasına karşın alkali metaller grubunda bulunur. En büyük özelliği indirgen oluşudur. Hava yada oksijen içinde yanarsa suyu oluşturur.

  Döteryum:
  D simgesiyle gösterilir. İlk olarak 1932′de Amerikalı kimyacı Harold Curey tarafından gözlendi. Ağır suyun hazırlanmasında kullanılır. (D2O) Suyun elektroliziyle elde edilir. Doğal hidrojen içinde döteryum hidrojenin tersine nötronları soğurmadan yavaşlatma özelliği vardır. Özellikle atomların sayısının prdyum atomlarına oranı 1/6000 kadardır. Atom pillerinin doldurulmasında ağır su olarak kullanılır.

  Hidrojenin Kullanım Alanları:
  Hidrojen element olarak amonyak üretiminde, bazı metallerin (molibden gibi) hazırlanışında kullanıldığı gibi, sıvı ve bitkisel yağların sertleştirilmesinde de (margarin elde edilmesi) kullanılır. Mazot gibi ağır yağların kraking işlemiyle benzin gibi daha hafif ve uçucu ürünlere çevirmede yararlanılır. 5000 dereceye kadar ısı gerektiren ve oksitlenme yapmayan kaynak işlerinde havayla soğutulamayan dinamoların soğutulmasında ve füze, roket yakıtı olarak kullanılır.

  Hidrojenin Elde Edilmesi:
  Endüstride hidrojen çoğunlukla suyun elektrolizinden, doğal gazdan ve petrolün damıtılması sırasında oluşan rafineri gazların nikel katalizör üzerinde su buharıyla birlikte 700-800 dereceye kadar ısıtılarak elde edilir. Elektroliz yöntemiyle hidrojenin eldesi özellikle elektriğin bol ve ucuz elde edildiği ülkelerde kullanılır. Su, baryumhidroksit yada sodyumhidroksit ile iletken duruma getirilir ve elektrikle su ayrıştırılır. Ayrıca kok ile sudan da elde edilir. Sıcak kömürün üzerinden su buharı geçirilir. Ortaya çıkan su gazı ve buharıyla karıştırılarak katalizörlerden geçirilir. İçindeki karbonmonoksite dönüşür. Bu hidrojen ve kardondioksit suya tutulur, geriye kalan bileşim arındırılarak hidrojen elde edilir.

  Laboratuvarda, küçük miktarlarda hidrojen gazı kalsiyum hidrürün su ile reaksiyona girmesiyle yapılabilir.

  CaH2 + 2H2O → Ca (OH) 2 + 2H2

  Bu üretilen hidrojen ile birlikte % 50 su elde edildiğinden oldukça verimlidir. Bir başka laboratuvar ölçekli deney Boyle’un deneyi olan seyreltik sülfürik asit ile demirin reaksiyonudur.

  Fe + H2SO4 → FeSO4 + H2

  Diğer iki hidrojen üreten reaksiyon ise;

  CH4 + H2O (1100 ° C) → CO + 3H2
  C (kok) + H2O (1000 ° C) → CO + H2
   


Sayfayı Paylaş