Hıdırellezin tarihi

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 4 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Hıdrellez tarihi hakkında bilgi
  Hıdırellez tarihi Ne Zaman Kutlanır?

  Anadolu ve Balkanlarda yasayan Alevi-Bektasiler HIZIR a HAK ve TANRI sifatini verirler. HIZIR gece gündüz zikir ibadetlerinin en büyük ve kutsal ismidir.

  Halk arasinda bir cok tören ve geleneklere vesile olan HIZIR baharla ilgili cok eski bir gelenektir. Kisaca HIZIR kimdir nedir?

  Halkimiz tarafindan ABI-HAYAT suyu icerek ölümsüzlüge erismisinsanlar arasinda dolasanbasi sikisanlara yardim eden bir evliyazattir.Bahar aylarinda tabiatin canlanmasini kismetbolluk getiren bir NebiVeli dir. Ama kökenine dair fazla bilgi bulunmamaktadir. Anadolu Kizilbas-Alevi-Bektasilerinde HIZIR inanci ve gelenegi mevcuttur ve kuvvetle yasatilmaktadir. Darda kalan basi sikisanumut bekleyen YETiS YA HIZIR diyerek seslenir ve yardim umar..
  HIZIR gelenegi Türkler ve Kürtler arasinda yayginlasmis en eski ve önemli bir gelenektir. Altay Türkleri arasinda Hizir in adi " KIDIR " olup gezginseyyah anlaminda kullanilir.

  HIDIRELLEZ ( Hizir ilyas ) genelde Baharin ilk günlerinde Nisanin sonlarinda kutlanir. Kesin tarih olmamakla birlikte 20 Nisan-6 Mayis arasi olarak kabul edilir.

  HIDIRELLEZ günü Kadin-Erkek Kücük-Büyük bütün Halk cogunlukla beyaz elbiseler giyerek eglenceye yaylalarayesillik alanlara cikarlar. Çünkü inanca göre HIZIR beyaz elbise giymistir. HIZIR in gezdigi varsayilan yerlerde gezilerek 41 cesit cicek toplanir. Türküler söylenir oyunlar oynanir. Baharin ilk kuzusu kesilerek hep birlikte yenir. Yenilen kuzunun " HIZIR Hakki " icin kurban edilmesi de önemlidir. Bu surette HIZIR Tanri misyonu verilir.Elinin degdigi seylerin sifa verdigine inanilir

  Hıdırellez Ne Zaman tarihi, Hıdrellez tarihi
   


Sayfayı Paylaş