Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın ( Virüs - SPY - Firewall - Trojan - E Mail - İE )

Konusu 'İnternet' forumundadır ve BuLuT5 tarafından 1 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. BuLuT5 Well-Known Member


  Uzun süredir yeni kullanıcılar ve ileri kullanıcıların ortak sorunu güvenlik, bunlar gerek SPY, gerek ise Virüsler. Bu dökümanın temeli her kullanıcıya detaylı olarak bu sorunun üstesinden gelmesi için her ayrıntıyı ele alarak hazırladım.

  Döküman her ne kadar uzun olsa da sizin için oldukça tatmin edici bilgiler içerdiğini ve bu yüzden dökümanın tamamını okumanızı şiddetle tavsiye derim.

  Unutmayın bilgisayar kullanmanın en büyük temeli güvenliktir, güvenlik konusunu kavrayamadığınız sürece temel bakımdan eksik kalacağınız gibi diğer konuları araştırırken ve öğrenirken savunmasız kalacak ve bu konuları öğrenme yolunuza büyük bir engel koyacaksınız. Şimdi konuyu detaylı olarak incelemeye başlayalım.

  GÜVENLİK TEMELİ:

  Güvenlik temeli öncelikle işletim sisteminizin açık kapılarını kapatmanızdan geçer, bu kapılar açık olduğu sürece anti - virüs programları veya firewall gibi yazılımlar size bir faydası olamayacaktır.
  Klasik dj sonsuzluk örneği olacak ama daha iyi anlayabilmeniz için şöyle açıklayayım. Bir su bardağını ele alalım, su bardağınızda ne kadar çatlaklar var ise o kadar içerideki bilgiler ( yani su ) savunmasız kalacak ve dış etkenlere yenik düşecektir.

  Bu durumda siz her ne kadar su bardağınızın ağzını bir kağıt ile bile kapatsanız ( bu sizin anti-virüs ) programınız olacak, su yine çatlaklardan etkilenecek ve yenilecektir. Sanırım bu örnek size yeterli açıklamayı yaptı o halde temelin ne kadar önemli olduğunu ve şimdi anlatacaklarımın savunmanıza ne kadar etki edebileceğini bir kat daha anlamış olduk.

  KRİTİK GÜNCELLEME & Service Pack’ler:

  İşletim sisteminizi kurdunuz her şey tamam, virüs programınızı kurdunuz, firewall programını vs. kurdunuz güvendesiniz o halde değil mi? Hayır, yanılıyorsunuz güvende değil sadece kendinizi bu yazılımların verdiği rahatlıkları düşünerek kandırıyorsunuz.

  İşletim sistemini kurduğunuzda ilk yapmanız gereken WINDOWS UPDATE sitesine girerek " kritik güncelleme " yapmanız, bu kısımda göreceğiniz tüm yamaları kurmalısınız.

  Ayrıca microsoft ürünlerinizde gerekli updatelerini yapmalısınız, örneğin microsoft office programınızın da updatelerini yapmanız bu yazılımlar üzerinde bulunan açıkları kapatmış olmanızı sağlar.

  Bu update’i yapmanız ( 60 sn. sonra reset atma, Yüksek CPU kullanımı, İşletim sistemi temel dosyalarının açıkları, Bilgisayarınızın Yavaşlaması gibi birçok sorunun çözülmesine sebep olacaktır )

  Windows update yapmak için ( başlat >>> yukarıda ki uygulamalarda göreceğiniz Windows update butonuna basın )

  Kritik güncellemeleri ve servis pack yüklemesi yaptıktan sonra artık diğer işlemlerimize geçebiliriz.

  ANTI - VIRÜS PROGRAMLARI:

  Bu konu sizin için çok önemli, yanlış bir seçim sizin bilgisayarınızı virüsler için bir lunapark haline getirebilir. Her yönüyle detaylı olarak araştırmak ve tüketici yorumlarını da dikkate almanız gerekmektedir.

  Genel olarak önerilen NORTON anti-virüs programı son zamanlarda iyice marka yoluna gitmekte ve her marka yoluna doğru giden yazılımlar gibi görevini unutmuş sadece para amaçlı çalışan bir yazılım markasıdır. Norton tüketici tarafından artık ağız alışkanlığına dönmüş, güvenlik konusunda bilgisi olanda olmayanlarda direkt olarak norton yazmaktadır.

  Norton en iyisi diyenlere ilk soracağınız soru şu olmalı, başka anti virüs programı denedinizdi? Neden en iyisi? Sisteminizden kolaylıkla kaldırabiliyor musunuz? Kaldırdığınızda artık dosyaları size sorun yaşatıyor mu?

  Bunların tatmin edici cevaplarını isteyin, yoksa bizlere göre asla en iyisi olarak kabul edilemeyecek bir markadır norton.

  Dikkat ederseniz arkasında büyük sorunlar bırakan, güncellemesi oldukça geç, kaldırıldıktan sonra internet üzerinde belki de tamir edilemeyecek sorunlar bırakması, 2. bir anti virüs programına asla sistemde izin vermemesi ve hatta firewall programlarınızı bile etkilemesi norton programını gözümüzde o eski değerini yıkmaya yetmiş bulunmaktadır.

  Benim önerim, beni tanıyanlar için klasik bir cevap olacaktır KASPERSKY olacaktır, birçok anti-virüs programını uzun süreler kullandım, etkilerini size tarafsız olarak aktardım. En büyük sorun yaşadığım anti - virüs programı ise maalesef norton olmuştur. Aslında genel bir sorun haline gelen norton her sitede veya forumda bir kaç norton sorununu görmemize sebep oldu.


  CHAT PROGRAMLARININ GÜVENLİGİ:

  İnternet dünyamızın ayrılmaz parçaları olan Chat yazılımları ilgi çekici olduğu kadar güvenlik sorunlarında bir hayli büyüktür. Bir çok trojan bu ilgi çekici yazılımların birer kabusa dönüşmesini ve bizim özel yazışmalarımızı ve bilgilerimizi dağılmasına sebeptir.

  Bunların en başında gelen ve herkes tarafından bilinen TRUVA trojanlar, efsane olan Truva atının yolunda giden nerdeyse bir efsane olmaya aday olan bu trojanlar sinsice bu yazılımlarımızı ve bizleri tehdit eder.

  Truva’ya yakalanmak yine diğer virüslerden farksız bir yol izlemektedir, size karşı kullanıcıdan ( exe, scr, msi vs. ) gibi uzantılı dosyalar yollanır, siz bu dosyalara tıkladığınızda Truva görevini yerine getirmek için avını sinsice ele geçirir.

  Bilgisayarınızın açılışına yani başlangıç programlarının arasında yerini alır artık bu dakikadan itibaren siz bir av, Truva ise bir avcı olarak hızla görevini yerine getirmeye başlar.

  Karşıda ki kullanıcı sizin arka kapı açıklarınızı aramaya başlar, kullanıcı sizin bilgisayarınızda bulunan Truva sayesinde IP taraması yaparak bilgisayarınızda ki açık kapıya ulaşır ve açık portlar sayesinde bilgisayarınızın içine sızmayı başarır.
  Bu sayede artık bilgisayarınız açık sergiye döner ve diğer kullanıcı tarafından sizin haberiniz bile olmadan gerekli dosyalarınızı görebilir, bunları aktara bilir veya sisteminizden silebilirler.

  Peki, bu av olmaktan nasıl korunacaksınız, öncelikle virüs programınızı devamlı olarak güncelleyeceksiniz, firewall programınızı açık tutacak ve aldığınız dosyaları mutlaka virüs taramasından geçireceksiniz.

  Ki ICQ, MSN ve benzeri programların menüsünde dosya alma özelliklerinde göreceğiniz anti-virüs programından geçsin mi? kısmına girip anti-virüs programınızı program files klasörünün içinden seçerek her dosyayı alırken taranmasına sebep olacaksınız.

  Diğer yandan Truva atlarından korunmak için free internet tarayıcılarından yararlanabilir ve bunları düzenli olarak kullanabilirsiniz. Örneğin www.sygate.com ve www.kerio.com gibi siteler Truva atlarını kolaylıkla tespit ederler.

  Temizleme görevini ise kaspersky programınıza bırakmanız yeterli, yine bu tür açıkların devam etmemesi için mutlaka firewall programı kullanmanızı şiddetle öneriyorum.

  DIALER Ve Savunma Yöntemleri:

  Dialer bilindiği gibi telefon ile internette bağlanan kullanıcılar için dev bir sorun, kablonet ve benzeri bağlantıları kullananlar için ise deli eden sülük yazılımlar diye tabir ettiğimiz kategoride yer almaktadır.

  Günümüzde dialer olayı çok riskli değildir, artık kullanıcılar bunun ne anlama geldiğini ve nelere sebep olacağını çok iyi bilmekte bu tuzaktan uzak durmaktadır.

  Ama ne kadar ileri kullanıcı sayısı artsa da, dialer üzerinden para kazananlarında teknikleri o kadar ileri düzeye gitmektedir. Halen 3. dünya ülkelerinde telefon üzerinden bağlantı kurduğunu unutmamak gerekir.

  Dialer internet üzerinden ve sizin istediğiniz veya istediğiniz dışında bilgisayarınıza sızar, bu dakikadan itibaren telefon üzerinden bağlanan kullanıcı için büyük bir sorun başlıyor demektir.

  Kullanıcı bu dialer yüzünden çok yüksek telefon faturaları ile karşılaşabilir, dialer sitelerin üzerinde bulunan java ile hazırlanan yazılımlar sayesinde sizi bu tuzağın içine çeker.
  Buraya tıkla veya tamam seçeneği sunan bu pencereler sizi savunmasız bırakır her ne kadar kapatmaya yani X işaretine bile tıklasanız tekrar ve tekrar açılmaya davet eder, klavyeden farkında olmadan bastığınız bir tuş sizin sonunuzu hazırlar.

  Bu durumda yapmanız gereken en hızlı yöntem ise ALT + F4 tuşuna basarak ( ardı ardına ) o pencerelerin bulunduğu sitelerin kapanmasına sebep olacaktır veya CTRL + ALT + DELETE tuşlarına bastığınızda görev yönetiniz açılacak, burada işlemlere girin ve EXPLORER exe yazılı işlemi sonlandırın, bu bütün web sitelerin kapanmasına sebep olacaktır.

  Peki ya bunları yapamadan sizin isteğiniz dışında bu sülük sizin bilgisayarınıza yerleşmiş ise? Hemen bu anda yapmanız gereken internetten çıkmak, bu durumda kesinlikle internette bağlı kalmayın.

  Bilgisayarınızda yüklü olan SPYWARE, SPYBOT S&D veya YAW gibi yazılımlar ile genel tarama yapmalısınız ( bu programları da güncellemeyi unutmayın ) eğer bilgisayarınızda bu programlar yok ise başka bir arkadaşınızdan internette bağlanarak temin edebilirsiniz.

  İnternet bağlantıları yani ağ bağlantılara girin sizin bilginiz dışında bulunan numaraları silin, ayrıca başlangıca yerleşecek olan dialer için ise başlat >>> çalıştır >>> mscongif, yazın enter tuşuna basın, açılan pencerede başlangıç kısmına girin garip olan exe isimlerini veya sizin bilmediğiniz exe dosyalarının işaretini kaldırın ( dikkat: anti virüs ve firewall kutularını kaldırmayın, hemen exe isminin yanında bulunan açıklama yerini okuyun ve bu exe nin nereye ait olduğunu görün )

  Dialer için en büyük önlem her siteye dalmamaktan geçer, özellikle illegal siteler dialerın beslendiği ve avını beklediği sitelerdir. Crack & serial, adult ( porno ) gibi siteleri ileri kullanıcı değilseniz ziyaret etmeyin, bunlar için paylaşımlı forumları kullanın. Bu tip sitelerde bulunan crack ve diğerleri denenmiş olduğu için size zarar verme oranı min. Derece de kalacaktır.
   


 2. BuLuT5 Well-Known Member

  Bildiğiniz üzere spy, virüs, trojan gibi bizi tehdit eden yazılımları kaldırdığımızda arkasında ölü dosyalar bırakırlar, bu dosyalar hafife alınmaması gerektiğini altını çizerek belirtmek istiyorum.

  Bu ölü dll. ve dosyaların size verebilecek zararlarını anlaşılır şekilde özetleyeyim;

  * Ant-virüs programınızı yoracak ve tarama esnasında anti virüs programınız bu dosyaların tanımlamasını yaparken ölü oldukları için hatalı genel tarama ortaya çıkacaktır.

  * Sisteminiz ölü dll yüzünden yorulacak sizin isteklerinize verimli olarak cevap veremeyecek ve bu tüm çalışan gerekli programlarınızı ve uygulamalarınızı etkileyecektir.

  * Açılış ve kapanış sürenizi mümkün olduğunca etkileyecek, açılış esnasında çalışmakta olan firewall, anti-virüs programlarınız bu gecikmeden dolayı bilgisayarınızı yavaşlamasına, güvenlik programlarınızın aynı anda çalışmaya zorlandığı için tutarsızlığa sebep olacaktır.

  * Ve bazı ölü dll. veya dosyalar internet ile bağlantıya geçtiğiniz anda yine spy veya virüsleri içeride onarılmasına sebep olacaktır. Bu durumda siz ne kadar dikkatli bir kullanıcı olsanız bile, ölü dosyalar bir terminator gibi tekrar onaracaktır kendini.

  Bunun için yapmanız gereken en kesin çözüm bir cleaner programı kullanmak ve bu ölü dosyalardan düzenli tarama yaparak kurtulmak.
  Yapmanız gereken ise Cute Cleaner gibi programları kullanmak, bu programlar kesinlikle sisteminize zarar verecek boyutta bir tarama ve silme işlemi gerçekleştirmeyecektir.

  Cute Cleaner kurulumu & download :

  Cute Cleaner Görevi ise bu ekle kaldırdan kaldırdığımız zaman gereksiz ve bilgisayarı yavaşlatan, ölü dll. ve dosyaların bilgisayarından kalkmasına ve temizlenmesine yarayan bir program.
  Fast Cleaner ile tamamen aynı olan bir programdır, tek farkı isim değişikliğidir, görev ve güven konusu her iki program içinde geçerlidir.

  Bu programda yapman gerek ise sadece kurduktan sonra :

  Başlat dan ( Fast Cleaner Enhanced ) ı çalıştıracaksın. Saniyenin bitmesini bekle ve OK de, açılan pencerede ( search ) a bas, taradığını göreceksin ( yalnız bu tarama uzun sürebilir belki. Çok atık dosya varsa uzun sürüyor).Sonrada " clean" a bas.

  Bu kadar ha bu arada kesinlikle yanlış dosyaları siler diye korkma. Bu programı en büyük bilgisayar şirketleri hatta microsoft bile, güvenle tarama yaptırabilirsiniz diyor.

  Ne silerse bil ki artık ve gereksiz dosyalardır. Önemli hiç bir dosyayı silmez.

  Program adı: Cute Cleaner

  SİSTEMİNİZ GÜVENDEMİ? :

  Sisteminizin güvenliği konusunda kesin kararı asla siz veremezsiniz, sistem içeriğinde bulunan güvenlik açıkları gözle görülen şekilde değildir. Bunun için birçok site vardır ve bunlar sizlerin güvenlik düzeyinizi ve nerede açıklarınız olduğunu size kapsamlı olarak gösterir.

  Sizlere güvenliğinizi test etmeniz için internet adreslerini ve MICROSOFT Özel Güvenlik analizi programını veriyorum, bu sayede nerede açıklarınızın olduğunu ve neler yapmanız gerektiği görebileceksiniz.

  Microsoft güvenlik analizi yazılımı sadece şirketlere verilen yazılımdır, toplam boyutu 3.58mb, bu yazılım sayesinde ister bilgisayarınızın içerik güvenliğini, ister internet üzerindeki güvenliğinizi, isterseniz birden fazla bilgisayarı aynı anda kontrol edebilirsiniz ( int. Cafe, şirket bilgisayarları, küçük ofisler ) alanında control imkanınız da bulunmakta.

  Yazımın sonunda size bu adres ve programları vericem, Microsoft güvenlik analizi yapmadan önce gerekli bilgilerinizi girmeniz gerekiyor ve seçenekleri seçmeniz gerekmektedir ( DIKKAT program İngilizcedir ama günümüzde devamlı karşımıza çıkan bilinen terimler kullanılmıştır örneğin SCAN gibi )

  Test sonucunda size açıklarınızın ve güvenliğiniz hakkında bilgiler sunacak, yeşil onay işaretleri olan bölümler sizin bu konuda güvende olduğunuzu gösterir, kırmızı X işaretli olanlar ise bu konularda açıklarınızın olduğu ve tehlikede olduğunuzu belirtmektedir.

  X işaretlerinin olduğu bölümlerde göreceğiniz “ How to correct this “ kısmına tıkladığınızda size bu açıklarınızı nasıl kapatacağınızı ve hangi yamaları yüklemeniz gerektiği size özetleyecek.

  Bu program hakkında video tanıtım dosyasını da ekliyorum, böylece sesli ve görüntülü olarak bu programın nasıl çalıştığını daha iyi anlayacaksınız.
  Bu video ve program sadece Microsoft cd içerisinde şirketlere sunulduğundan dolayı internette bulma şansımız yok, bu yüzden rar. Dosyalarına ekleyerek size download imkanı sağlayacam.

  Video ve Program rar dosyaları ayrıdır, bu rar dosyalarını bir klasör içine atın ve 1. dosyaları çalıştırın.

  İnternet üzerinden sistem güvenliği testleri:

  www.blackcode.com/scan
  www.hackerwhacker.com
  www.testmysecurity.com
  scan.sygate.com ( adresi copy / paste yapın )

  Microsoft Güvenlik Analizi Programı & Videosu ( Şiddetle Önerilir )

  GÜVENLİK RÜZGARLARI ESİCEKMİ? GÜVENDE OLACAKMIYIZ? :

  Buna kesin cevap vermek oldukça güç, şuana kadar yapılan güvenlik üzerine çalışmaları göz önüne alırsak sanırım hep kazananlar hackerlar olacak gibi gözüküyor, Microsoft bu konuda her ne kadar iyi duruma geldik dese de bu biz kullanıcılar tarafından bir şey ifade etmediği açıkça ortada.

  Microsoft her yeni işletim sisteminde şöyleyiz böyleyiz demekten vaz geçemedi, XP için oldukça güvenli ve hacklenemez bir işletim sistemi olarak bize sunmuştu ama neler yaşadığımız ortada, beklide en çok virüs sorunu yaşadığımız işletim sistemi unvanı olacak, worm virüsleri yüzünden forumda bile binlerce üyenin sorun yaşadığını hep beraber gördük.

  Güvenlik konusunda yine büyük pay biz kullanıcılara kaldı, peki ya yeni kullanıcılar? Onlar bizim kadar şanslımı sizce? Bana kalırsa Microsoft bu konuda oldukça duyarsız durumda, her zaman 2. veya 3. yazılımlara muhtaç kalmaktayız, kendi içerisindeki işletim sistemi güvenliği bile oldukça yetersiz.

  Win. XP SP2 çıkacak yakında ( şuanda download adresleri vs. var ama onay alamadı daha, biraz daha beklemek gerekiyor ), aslında çıkmıştı ama güvenlik sorunları yani bug lar çıktı için erteleniyor, kesin bir onay olmadığı sürece kurmanızı önermem.

  Microsoft şuanda kullanıcıları birer kobay olarak görmekte, bu tür yazılımları her zaman olduğu gibi kullanıcı üzerinde beta adı altında denetmekte.

  Yine beta adı altında denemeye sunarken eklemeyi de unutmadığı klasik yazısı ( bu yazılım betadır ve sisteminizde oluşabilecek zararlardan Microsoft sorumlu değildir )

  Komik ama gerçek ve bunu test eden milyonlarca kullanıcıda olduğunu unutmamak gerekir, bir ara forumda SP2 download rüzgarları estiğinde ( halende esiyor ) uyarı yapmıştım ve benim gibi bir çok kullanıcıda daha erken kullanmayın sorunlar yaşayacaksınız diye altını defalarca çizmişti.
  Şimdi ise sp2 kuranların yaşadığı sorunlar ile karşılaşmaktayız forumda, bunlar yine kobay olmanın bedeli.

  Peki, SP2 tamamen onaylandığında neler olacak, benim gibi sizlerde incelemişsinizdir yerli / yabancı sitelerde. İncelemelere bakıldığında oldukça güvenli olacağı ve microsoftun güvenlik rüzgarı estireceğinden emin bir rol almakta, şuanda mevcut işletim sistemi firewall ( güvenlik duvarı ) daha iyi olacağı bir kesin, bu güvenlik duvarında yaşanan hataları bizler bedelini ödeyerek vermiştik. Şimdi daha duyarlı olacağı kesinlik kazanmış gibi, ama bunun yanı sıra kuşkularında beraberinde getirmiyor değil.

  En büyük sorunun sistemimizle ilgili bilgileri Microsoft bilecek mi? korkusu var, bunu da birçok kez yaptı hatta forumda sizlere anlatmış olduğum Microsoft casusunu kaldırın yönteminde bulunan detayları ele alırsak SP2 bunu yapmayacak demek saçmalık olacaktır.

  Yinede SP2 çıkması hepimiz için daha iyi olacaktır, güvenlik konusunda detay isteyen kullanıcılara cevap verebilecek düzeyde bir yenilik.

  Tabii bununla beraber lisans sorunu da yaşayacağız, illegal Windows kullan kullanıcılar ( korsan ) SP2 kurulumunda karşılaştığı belli başlı sorunlarda tıpkı SP1 de yaşadığımız gibi karşımıza çıkıyor, test eden kullanıcıların birçoğu bu sorunla karşılaşmış durumda.

  Yinede sabırlı olmak ve birinci ağızdan tam onay aldığını artık güvenle sisteminizde bulundurabilirsiniz onayını almadan kurmamanız gerektiği, onayı aldığında ise mutlaka sisteminizde bulundurmanız gerektiğini altını çizerek belirtiyorum.

  HERŞEY TAMAM YA ŞİMDİ YAPMAMIZ GEREKENLER ( ÖNEMLİ KISIM ):

  Artık güvenlik konusunda belli bir yol aldık, artık sizlere kalıyor güvenliğin devam etmesi. Yazılımlar ve güvenlik duvarları bir yere kadar, bu kısımdan sonra dikkatli bir kullanıcı olmanız gerekiyor.

  En büyük güvenlik kullanıcıdır, dikkatli kullanıcı bu tür tehdit edici unsurlardan korunmasını da bilecektir.

  Şimdi bütün güvenlik ayarlarınızı yaptınız, artık yapmanız gereken bu güvenliği tekrar ve tekrar yapılandırmak yerine imaj alarak devamlı olarak sizin yerine yapılandırmasını sağlamak.

  Şimdi yazacaklarım sizin önemle dikkat etmeniz gereken noktalardır;

  İşletim sistemi kurulum sırası:

  - İşletim sisteminizi kurun
  - Servis Pack ( leri ) kurun
  - Windows updatte kritik güncellemelerin tamamını yapın
  - Anakart driver ve AGP driverı yükleyin
  - DX9
  - Güncel ekran kartı driverınız
  - Diğer PCI slotunda bulunan parçaların driverları ( ses kartı, tv kartı gibi )
  - Anti-virüs programı ve Firewall programınızı kurun, updatelerini yapın
  - Diğer programlarınızı kurmaya başlayın, update yapmanız gerekiyorsa mutlaka bunu yapın
  - OFFICE programı kullanmanız özellikle 2002 ve üstü kurmanız önerilir.
  - Tüm güvenlik ayarlarınızı ve updateleri yaptıktan sonra sıradaki işlemimiz işletim sistemini daha hızlı ve verimli hale getirmek, bu adresten Windows a hız katmak ve verim alma yazısına ulaşabilirsiniz.


  ÖNERİLEN YAZILIMLAR VE İŞLETİM SİSTEMİ:

  - Kaspersky Anti- Virüs PRO 4.5
  - Zone alaram ( firewall )
  - Windows XP / SP1
  - OFFICE XP 2002 veya üzeri
  - Anti- Spy programları ( önerdiklerim )
  - Dialer için YAW programı ( dialup kullananlar için )
  - Microsoft güvenlik analizi yazılımı ( doküman içerisinde ekledim )
  - Cute cleaner ( ölü dosya temizleme )
  - Ghost image ( işletim sisteminizin yedeğini almak için )
  - Explorer 5.0 kullanan kullanıcılar mutlaka Explorer 6 kurmalı ve bunu update etmeli.

  Artık güvenlik konusunda oldukça yol aldınız, işletim sistemini yapılandırdınız ve bunu daima hazır tutmak için imagenı yedeklediniz.

  Bu konu ile ilgili soru veya sorunlarınızı bu konu altında paylaşabilirsiniz, elimden geldiği kadar size güvenlik konusunda yardımcı olmaya çalışıcam.

  Umarım güvenlik üzerine sizlere yardımcı olabilecek bir doküman hazırlamışımdır, sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

  Mutlaka GHOST ile image almayı unutmayın, ileride karşılaşabileceğiniz güçlü bir spy veya virüs sizi çok zor durumda bırakırsa aldığınız yedeklemeyi kurun, bu sayede güvenliğiniz her zaman daha güçlü olacaktır.

  Tüm Anti-Virus Programları Tüm Virüsler İLe Test Edildi İşte sonuçlar

  * The test was made on 10-25 August 2004, using Windows 2000 SP4 on a CELERON 2400 Mhz, 256MB DDRAM.
  * All programs tested had the latest versions, upgrades and updates and they were tested using their full scanning capabilities e.g. heuristics, full scan etc.
  * The 76556 virus samples were chosen using VS2000 according to Kaspersky, F-Prot, RAV, Nod32, Dr.Web, Sweep, BitDefender, E-Trust and McAfee antivirus programs. Each virus sample was unique by virus name, meaning that AT LEAST 1 antivirus program detected it as a new virus.
  * ALL virus samples were unpacked and the only samples that were kept were the ones that were packed using external-dos-packers (that means not winzip, winrar, winace etc).
  * The virus samples had the correct file extension using a special program (Renexts) and were unique, according to checksum32 filesize.
  * Most "fake" virus samples were removed, as well as "garbage" files.
  * The program PER was not tested because there was no english demo version available.
  * The programs BOClean , VET , Titan , RisingAV , Ikarus and Freedom were not tested because there was no demo version available.
  * The program InVircible did not include a "typical" scanner-function and could not be tested.
  * The program V-Catch checks only mail accounts and could not be tested.

  The following file types were used.

  BAT, , CLA, CLASS, CLS, COM, CSC, DAT, DOC, ELF, EML, EXE, HLP, HQX, HTA, HTM, IMG, INF, INI, JS, MAC, MDB, MSG, OLE, PHP, PIF, PL, PPT, PRC, REG, SCR, SH, SHS, SMM, STI, TD0, TPU, VBA, VBS, WBT, XLS, XMI, XML.

  The virus samples were divided into these categories, according to the type of the virus :

  * File = BeOS, FreeBSD, Linux, Palm, OS2, Unix, BinaryImage, BAS viruses.
  * MS-DOS = MS-DOS and HLL*. viruses.
  * Windows = Win.*.* viruses.
  * Macro = Macro and Formula viruses.
  * Malware = DoS, Constructors, Exploit, Flooders, Hoax, Jokes, Nukers, Sniffers, Spoofers, Virus Construction Tools, Virus Tools, Corrupted, Droppers, Intended, PolyEngines.
  * Script = BAT, Corel, HTML, Java, Scripts, VBS, WBS, Worms, PHP, Perl viruses.
  * Trojans-Backdoors = Trojan and Backdoor viruses.
   
 3. BuLuT5 Well-Known Member

  Rank

  1. Kaspersky Personal Pro version 4.5.0.58 - 99.09%
  2. F-Secure 2004 version 4.71.5 - 98.77%
  3. Extendia AVK Pro version 11.0.4 - 98.68%
  4. AVK version 14.0.7 - 98.50%
  5. Kaspersky Personal version 5.0.149 - 97.88%
  6. eScan 2003 Virus Control version 2.6.484.8 - 96.75%
  7. McAfee version 8.0.41 - 93.59%
  8. Norton version 2004 Professional - 93.38%
  9. RAV version 8.6.105 - 93.14%
  10. F-Prot version 3.15 - 91.85%
  11. Command version 4.90 - 91.41%
  12. Panda Titanium version 3.02.00 - 91.38%
  13. Norton Corporate version 9.0.0.338 - 90.29%
  14. Panda Platinum version 7.05.04 - 89.97%
  15. MKS_VIR 2004 version 2.0 - 89.45%
  16. Virus Chaser version 5.0 - 89.07%
  17. BitDefender version 7.2 - 88.52%
  18. BullGuard version 4.5 - 87.26%
  19. Dr. Web version 4.31b - 85.35%
  20. PC-Cillin 2004 version 11.00.1253 - 84.80%
  21. Nod32 version 2.0.0.9 database 1.840 - 82.68%
  22. Sophos Sweep version 3.84 - 81.31%
  23. Avast version 4.1.418 - 80.55%
  24. AntiVir version 6.27.00.01 - 79.57%
  25. Vexira version 2.14.00.01 - 79.50%
  26. AVG version 7.0.262 - 72.50%
  27. Norman version 5.70.14 - 67.72%
  28. UNA version 1.83 - 62.85%
  29. Solo 2.5 version 2.6.3 - 61.08%
  30. ZoneAlarm with VET Antivirus version 5.0.590.015 - 60.82%
  31. Fire version 2.7 - 60.52%
  32. E-Trust version 6.2.0.28 - 58.48%
  33. V-Buster Pro - 57.61%
  34. Protector Plus version 7.2.F04 - 51.28%
  35. VirScan Plus version 14.091 - 48.36%
  36. ClamWin version 0.35 - 48.08%
  37. ViRobot Expert version 4.0 - 45.68%
  38. MR2S version 1.47 - 44.36%
  39. V3Pro 2002 Deluxe version SP2 - 42.33%
  40. RHBVS version 4.13.656 - 41.99%
  41. Digital Patrol version 5.00.08 - 38.52%
  42. Quick Heal version 7.01 - 30.13%
  43. Wave version 2.0 - 22.07%
  44. TDS version 3.2.0 - 16.67%
  45. PestPatrol version 4.4.3.24 - 15.34%
  46. A Squared 2 - 15.05%
  47. AntiTrojan Shield version 1.4.0.9 - 11.82%
  48. PC Door Guard version 3.0.0.14- 11.77%
  49. Trojan Hunter version 3.9.807 - 6.76%
  50. The Cleaner version 4.1.42.52 - 6.34%
  51. Trojan Remover version 6.2.8 - 5.62%
  52. Tauscan version 1.6.1024 - 4.82%
  53. Hacker Eliminator version 1.2 - 3.38%
  54. IP Armor version 5.46.0703 - 2.87%
  55. Anti-Hacker & Trojan Expert 2003 version 1.6 - 0%
   

Sayfayı Paylaş