Her 100 otodan 41 ini Opel mezunları satıyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Her 100 otodan 41'ini Opel mezunları satıyor
  FIAT, Alfa Romeo, Lancia, Ferrari, Maserati, Hyundai, Toyota, Opel, Chevrolet, Nissan, Daihatsu ve Saab. Bu 12 markanın Türkiye'deki ortak özelliği yöneticileri.

  Otomotivi Opel mezunu yöneticiler ele geçirdi
  Yani tüm bu markaları kendilerini 'Opel mezunu' diye adlandıran yöneticiler yönetiyor. Biraz daha açarsam, bu markaların tepelerine gelmeden önce yıllarca Opel'de çalışıp, deneyim kazanmış kişilerden bahsediyorum. Türkiye'de Opel kökenli yönetici sayısında son dönemde çok hızlı bir artış yaşanıyor. Bugün Opel, toplam otomotiv pazarında yüzde 4.6, otomobil pazarında ise yüzde 6.4'lük paya sahipken, Opel kökenli yöneticilerin başındaki markalarla bu rakam toplamda yüzde 39'a, otomobil pazarında ise yüzde 41'e kadar çıkıyor. Bir başka deyişle bugün Türkiye'de satılan her 100 otomobilin 41'ini Opel mezunu yöneticiler satıyor.

  İşte Opel kökenli yöneticiler:


  [​IMG]
  ALİ PANDIR
  Bu yöneticilerin başında bünyesinde Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Ferrari ve Maserati markalarını barından Tofaş'ın CEO'su Ali Pandır geliyor. Opel Türkiye'nin kuruluşunda görev alan Pandır, Türkiye’de 3 yıl satış sonrası müdürü olarak çalıştıktan sonra Opel’in Avrupa dışı ihraç pazarlarında satış sonrası ve lojistik direktörü oldu. 1995 ila 2006 yılları arasında da General Motors'un (GM) Endonezya, Singapur, Çin'den sorumlu Genel Müdürü ve Başkanlığı görevinde bulunan Pandır, 006 yılında GM Endonezya'nın başındayken Tofaş'a transfer oldu.

  [​IMG]
  ALİ HAYDAR BOZKURT
  Toyota'nın Türkiye temsilciliğini 85 milyon dolara Sabancı Grubu'ndan alan ALJ Grup'un Avrupa Direktörü Ali Haydar Bozkurt'ta Opel kökenli bir yönetici. Daha önce Daihatsu'nun Genel Müdürü olan Bozkurt, önce ALJ'nin Avrupa Direktörü ardından da Toyota'nın temsilciliğinin alınmasıyla Japon markanın CEO'su oldu. Bozkurt, Daihatsu'nun Genel Müdürü olmadan önce 2003 yılına kadar Opel Türkiye'de İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapıyordu.

  [​IMG]
  KURTHAN TARAKÇIOĞLU
  Sektörde eski Opelci olarak ilk akla gelen yöneticilerin başında ise Kurthan Tarakçıoğlu yer alıyor. Opel Türkiye'de çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra en son satış müdürü olarak çalışan Tarakçıoğlu, 2003 yılında Hyundai'nin Genel Müdürlüğüne getirildi. Tarakçıoğlu, göreve geldikten sonra Hyundai markasını hem satışlarda hem de pazar payında üst sıralara taşıdı.

  [​IMG]
  İLKİM SANCAKTAROĞLU
  En eski Opelcilerden biri de Nissan'ın Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu. 1990 yılında Opel Türkiye'de çalışmaya başlayan Sancaktaroğlu, önce servis ve satış sonrası hizmetler bölge müdürlüğü yaptı. Daha sonra satış sonrası hizmetler müdürü ve Saab Türkiye müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2002-2003 yılları arasında yeniden satış sonrası hizmetler ve müşteri ilişkileri müdürü olarak görev yapan Sancaktaroğlu, 2004 yılı sonunda Nissan'ın satış, pazarlama ve satış sonrasından sorumlu Genel Müdür yardımcısı oldu.

  [​IMG]
  BURAK BEŞER
  Ali Haydar'ın Toyota'nın CEO'su olmasıyla boşalan Daihatsu Genel Müdürlüğü görevine ise Burak Beşer atandı. Beşer'de otomotiv sektörüne Opel markası ile giriş yapan yöneticilerden. General Motors Türkiye’de sırasıyla, Servis Danışmanlığı, Müşteri İlişkileri Yöneticiliği, Satış Sonrası Pazarlama Müdürlüğü, Ege ve İstanbul Satış Bölge Müdürlükleri pozisyonlarına ek olarak, vekaleten Satış Sonrası Hizmetler Müdürü olarak çalışan Beşer, 2003 yılından itibaren Daihatsu’da Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü görevini sürdürüyordu.

  [​IMG]
  ÖZCAN KEKLİK
  Yukarda saydığım bu kişilerin dışında kuşkusuz şu anda Türkiye'de Opel'i yöneten Özcan Keklik'i de eklemek gerekiyor. Bünyesinde Opel, Chevrolet ve Saab'ı bulunduran General Motors (GM) Türkiye'nin Genel Müdürü Özcan Keklik de Ali Pandır gibi Opel Türkiye'nin kuruluşunda yer alan yöneticilerden. 1998 yılına kadar Opel'de pazarlama bünyesinde bir çok görevde yer alan Keklik, 1995-98 yılları arasında Opel Türkiye'nin pazarlama müdürü oldu. Ardından Opel Vectra ve Omega'nın Doğu Avrupa'dan sorumlu ürün müdürlüğüne getirilen Keklik, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede önemli gelişmeler kaydedince GM'in dikkatini çekti. 2001 yılına gelindiğinde GM, Amerikan markaları Chevrolet ve Cadillac'ın Avrupa'da gelişmesi için bir yeniden yapılanma ve genişleme planı oluşturdu. Bu plan dahilinde Keklik'i her iki markanın da tüm Avrupa'daki gelişmelerinden sorumlu bir pozisyona getirdiler. Türkiye'de Opel, Chevrolet'in gelmesiyle birlikte GM Türkiye olarak yeniden yapılanınca, 2003 yılında Türkiye'ye dönen Özcan Keklik önce Opel'den sorumlu satış ve pazarlama müdürü oldu. Keklik, 2006 yılında ise GM Türkiye Genel Müdürlüğüne getirildi.

  YENİLERİ BEKLENİYOR
  Sonuç olarak, Türkiye'de otomotiv sektöründe Opel kökenli yöneticilerin başarısı ortada. Türkiye'de General Motors Türkiye adı altında faaliyet göstermeye başlayan eski Opel Türkiye'nin yeni mezunlarını önümüzdeki yıllarda bekleyip göreceğiz...
  22.10.2009, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş