Hemoroidden Nasıl Korunulur

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hemoroidden Nasıl Korunulur
  Özellikle ailesel yatkınlığı olanların dikkat etmesi hastalığın oluşumunu ciddi ölçüde engelleyebilir. Bunun için en önemli şey tuvalette kalış süresi ve ıkınma şiddetidir.

  Bol posa içeren gıdalar (sebze, meyve, kepek) çok tüketilmeli. Barsaktaki posa miktarı barsağın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığı ve paralelinde tuvalette rahat boşalmayı sağlar. En fazla posa bırakan gıda kepektir bunu için mutlaka her öğünde kepekli (market tipi) ekmek tüketilmeli. Kepekli ekmek bulunamıyorsa yada yenilemiyorsa iri taneli bulgur kepeği günde bir su bardağı kadar tüketilmelidir. Gıda hemoroid ilişkisinde sadece tüketilen posalı gıda miktarına dikkat etmek yeterlidir.

  Acı gıdalar: Acının bilinenin aksine hemoroid yapma özelliği yoktur ancak acı yendiğinde tam boşalamama hissi sebebiyle gereksiz yere çok ıkınılması önemli bir hemoroid sebebidir. Kontrolsüz bir şekilde aşırı derecede ıkınmamak kaydıyla acı yemenin hiçbir sakıncası olamaz.

  Su tüketimi: Normal şartlarda tüketilenin üstünde su veya sıvı gıda tüketiminin barsak alışkanlığı üzerinde hiçbir etkisi olmadığından hemoroidden korunmada etkisinden söz edilemez. Ancak alınan posanın daha iyi su tutması için normal ölcülerde su içilmelidir.

  TUVALET ALIŞKANLIĞI: Hemoroid oluşumunda en önemli etkendir ve mutlaka çok dikkat etmeyi gerektirir.

  -Kabızlığı mutlaka çözünüz.
  -Kabızlığınız olsada olmasada dışkılama ihtiyacı tam belirginleştiğinde gidin "galiba tuvaletim gelecek " diye tuvalete gidip beklemeyiniz, tuvalete asla okuyacak bir şeyler götürmeyiniz.

  -Nerde olursanız olun asla dışkılama ihtiyacınızı ertelemeyiniz .
  -Dışkılarken ilk oturduğunuzda çıkan 80-90 gramlık kısmı çıkardıktan sonra ıkınmanız gerekecekse ıkınmayıp geri kalanı bir dahaki dışkılamaya bırakınız.

  -Tuvalette 1.5-2 dakikadan fazla kalmamaya özen gösteriniz.
  -Tuvalete sadece dışkılama ihtiyacı için gidiniz dişinizi fırçalamanız gerekiyorsa onu biraz sonra yapınız böylece dışkılama için ayırdığınız süreyi da net bilirsiniz.

  -Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde dışkılamaya gidiniz,özellikle kahvaltı sonrası gitmeyi alışkanlık haline getiriniz.
  -Sigara içiyorsanız (binlerce zararının olduğunu bile bile) mümkün olduğunca kahvaltıdan hemen sonra ve tuvalete girmeden birkaç dakika önce 1 tane içiniz bu daha rahat dışkılamanızı sağlayacaktır. (sigara tiryakisi değilseniz böyle bir girişimde bulunmayınız)

  -Mümkünse Türk tuvaletini kullanınız. Dizlerin karna basınç yapması sebebiyle daha rahat dışkılarsınız, rahatsız bir pozisyon olduğu için daha çabuk çıkma ihtiyacı duyarsınız.

  -Uygun olduğu durumlarda ılık suyla tahretleniniz.
  -Kendinize her zaman giderek daha rahat dışkıladığınız telkin ediniz.

  Bu önerilere dikkat ederek hemoroid olmaktan korunabilir, var olan hemoroidinizin derecesinin ilerlemesini engelleyebilir, hemoroidden kaynaklanan şikayetlerinizi ciddi ölçüde azaltabilirsiniz ama hemoroidinizi iyileştiremesiniz.
   


Sayfayı Paylaş