Helal Ve Haram İkİsİ De Rızk Mıdır?

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve BuLuT5 tarafından 11 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. BuLuT5 Well-Known Member


  Eûzu billâh-il-azîm ve bivechih-il-kerîm ve sultânih-ilkadîm min-eş-şeytânirracîm

  ("Kovulmuş olan şeytandan, yüce ve büyük olan Allah'a, kerîm olan Zâtı'na ve kadîm olan Kuvveti'ne = Ulûhiyeti'ne, Rubûbiyeti'ne ve Hâkimiyetine sığınırım.")


  "Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim teslîmen kesîrâ."

  ("Allâhumme! Efendimiz Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem'in ve âlinin ve ashabının üzerlerine rahmet yağmurları yağdır. Onu ve onları yücelt; çokça selam ve selâmetlerle emim kıl.")

  HELAL VE HARAM İKİSİ DE RIZKTIR

  Harâm olsun mübâh olsun muhassal
  Ne yerse rızkını yer cümle hayvan

  İnsan ve hayvanın yiyip içtiği, rızktır. Teftazânî, Mekâsid şerhinde rızkı: "Gıda almak ve daha başka sûretlerle faydalansınlar diye, Allah Teâlâ'nın hayvanlara sevk ettiği şeylerdir." şeklinde tarif eder. Bu tefsir, yeme, içme, giyinme, ev, ev eşyası gibi şeyleri de rızk kavramının şumûlüne alan, çok daha geniş muhtevalı bir tariftir. Helal olsun, haram olsun, yenilen ve içilenin yahud faydalanılanın ismi rızktır. Rızk iki kısımdır: Rızk-ı maddi, bedene mahsus; rızk-ı manevi, ruha mahsustur. Birinciye rızk-ı zâhirî, ikinciye rızk-ı manevi denilmiştir. İkisini de kuluna sevk edip ileten, Allah'tır. Sevk olunan rızk, erzak merkezinden kula uzatılmıştır. Sonra "Helali isteyin." diye emrolunmuştur. Binaenaleyh kul, kendi ihtiyârıyla elini, helal veya haramdan hangisine uzatırsa, onu alır. Kul yemesinden değil, harama elini uzatmasından mesuldür. Elbette Allah ezelde, kulunun hangisine talib olacağını bilir. Bu dâr-ı fenâda kul, elini harama uzatırsa, ahirette cezasını, helale uzatırsa, sevabını kazanır. El- Bakara sûresinin üçüncü ayet-i kerîmesinde, bu hikmete binaen Allah, rızkı Kendi Zât-ı Şerîfi'ne izafe etmiştir.
   


 2. arflower Well-Known Member

  güzel payşalım için teşekkürler, haklısın Allah c.c rızkı vermiş seçimi bize bırakmıştır
   

Sayfayı Paylaş