Helal kazanmak için çalışmak ibadettir...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 4 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  Resûlullâh Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki:
  "Sizden biriniz,ipini alıp sırtı ile odun taşıması,Allah'ın kendisine fazlından verdiği bir kimseye gelerek istemesinden hayırlıdır; o kimse ister versin,ister vermesin"
  Lokman Hekim oğluna şöyle nasihat etti; "Oğlum,helal kazanç ile yoksulluktan korun.Yoksul düşen kimse üç musîbetle karşılaşır:
  1-Din zayıflığı;Çünkü fakirlik,insanı kötülüğe sürükler
  2-Akıl zayıflığı;Çünkü ihtiyaç düşüncesi insanı şaşırtır.
  3-Mürüvvet ve insanlığı kaybolur. Bunlardan daha büyüğü de,insanların maskarası olur.
  Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v)"İstemekten haya ettiği için,aile efradına bolluk göstermek ve komşusuna yardımda bulunabilmek için,helâlinden dünyalık talebinde bulunan kimse,yüzü,ayın ondördü gibi olduğu halde Allah'a kavuşur" buyurmuştur..
  Bir gün Resül-i Ekrem (s.a.v) Ashâbı ile otururken,gücü kuvveti yerinde bir delikanlının, sabahın erken saatinde oradan geçtiğini gördüler. Ashab."Keşke ,şu delikanlı geçnliğini Allah yolunda harcasaydı" dediler.Bunu üzerine Efendimiz (s.a.v);
  "Böyle demeyin; şâyet o, istemekten ve insanların elinde ve avucunda olana göz dikmekten kurtulmak için çıkmışs,Allah yolundadır.İhtiyar ana ve babasına geçimini sağlamak veya küçük yavrularını beslemek için çıkmışsa,yine Allah yolundadır. Ancak,boy göstermek için çalışıyorsa ,işte o zaman şeytan yolundadır.." buyurdu..

  KAYNAK: Fazilet takvimi
   


Sayfayı Paylaş