Hazımsızlık İçin Ne Yapmalı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hazımsızlık İçin Ne Yapmalı
  Günümüzün en çok şikayetlenilen hastalıklarından biri de hazımsızlık sorunudur. Birçok kişinin dert yandığı sıkıntılı bir sorun olan hazımsızlığın önlenmesi için beslenmeye çok dikkat edilmesi ve hazımsızlık sorunu yaratan hastalıkların ortadan kaldırılması gerekir.

  Hazımsızlığın nedenleri arasında beslenme sorunu, gastrit, safra kesesi hastalıkları, mide kanseri, mide ülseri, reflü, pankreas iltihabı, kalp hastalıkları yer alıyor. Bu hastalıkların uzman doktorlar tarafından uygun yöntemlerle tedavi edilmesi ile hazımsızlık sorunu geçmektedir. Hazımsızlığın geçmesi için altında yatan neden iyice araştırmalı ve hazımsızlığın tedavisi buna göre şekillenmelidir.

  Birçok kişide hazımsızlık ve şişkinlik yanlış beslenmeden kaynaklanır. Bu kişiler için uzman doktorlar beslenme önerilerinde bulundular…

  Beslenme Önerileri
  Hazımsızlığın nedenlerinden biri olan beslenme, doğru ve düzenli yapılmadığı zaman bu sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Peki beslenme alışkanlıklarında hazımsızlığa son vermek için nelere dikkat edilmelidir.

  Süt içmek çok faydalıdır, ama bazı kişilerde hazımsızlığa neden olabilir. Bu nedenle sütü soğuk değilde ılık içmelisiniz. Yada sıcak sütün içine bir miktar tarçın ekleyebilirsiniz.
  Şarküteri ürünlerinden uzak durun.
  Yağlı ve kızartmalı yiyeceklerden de uzak durmakta fayda var.
  Yemeklerinizin içine kimyon ekleyip yemek sonrası bir fincan limonlu bitki çayı içebilirsiniz.
  Şeker de hazımsızlığı tetikleyen besinlerden. Dikkat etmekte yarar var.
  Asitli, kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Sigara içiyorsanız sigaradan da uzak durmalısınız.
  Baharat her bünyede aynı etkiyi yaratmaz bu nedenle sizi rahatsız etmeyecek kadar baharat tüketin.
  Yemek yerken hızlı değilde yavaş yavaş iyice çiğneyerek yiyin.
  Hazımsızlığı tetikleyen bir diğer neden de strestir. Stresli yaşamınız varsa kendinizi rahatlatmalı ve stresten uzak durmalısınız.
   


Sayfayı Paylaş