Hayvanların İnsan Üzerindeki Etkileri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Hayvanların İnsan Üzerindeki Olumlu Etkileri

  Ekosistem içerisinde önemli bir elemandır. İnsanlar için önemli bir besin kaynağıdır. Doğada mevcut dengenin önemli bir halkasıdır. Bir çok bölgede önemli bir ekonomik faaliyettir. Doğal dengenin önemli unsurlarından biridir. Besin ve şifa kaynağıdır. Evcil hayvanlar sayesinde insanlar için büyük bir nimettir. Avcılık açısından da önemlidir.

  Hayvanlardan besin ve giysi ham maddesi sağlanır. Kimi hayvanların gücünden yararlanılır. İnek, koyun ve keçinin sütünden yararlanırız. Tavuk, hindi, kaz ve ördeğin etinden ve yumurtasından yararlanırız. Uskumru, lüfer, palamut, hamsi, alabalık, sazan balığı gibi balıkların etinden yararlanırız. Arıların ürettiği bal da önemli bir besin kaynağıdır.

  Beyaz ayı, tilki, sincap gibi hayvanların derilerinden kürk, manto ve ceket yapılır. Ancak yanlış avlanma nedeniyle bu hayvanların sayıları güç geçtikçe azalmaktadır. Sığır, yılan ve timsah derisinden ayakkabı, çanta ve kemer yapılır.

  Hayvanların gücünden de yararlanırız. At, deve, katır, manda ve eşek gücünden yararlanılan hayvanlardandır. Bu hayvanlar yük taşımada ve tarım toprağını sürmede kullanılır.
   


Sayfayı Paylaş