Hayatı Kolaylaştıracak Sirkeli Bilgiler

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 26 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Hayatı Kolaylaştıracak Sirkeli Bilgiler
  Sirke İle Pratik Blgiler
  Sirke Nerelerde Kullanılır

  [​IMG]

  Sirke sadece salatalarda ve turşularda kullanılan ve de ev temizlemeye yarayan bir şey değildir.İşte sirke ile hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler :

  Fırında balık yapacaksınız ama ev kokmasın diyorsanız, fırının bir köşesine içi sirke dolu bir kâse koyun! Balık kokusu fırına ve mutfağa bulaşmayacaktır.

  Yumurta haşlarken içine 1 çorba kaşığı sirke katın. Yumurta hem çatlamayacak hem de kolayca soyulacaktır.

  Kızartma tavanız yapışıyorsa 2 bardak sirkeyi içine koyup 15 dk. kaynatın. Uzun süre tavanıza yiyecekler yapışmayacaktır.

  Bebeğiniz oyuncakları ile oynuyor ve sürekli ağzına götürüyorsa, bunları sirkeli suyla temizleyin. Hem temizlenmiş olacak hem de bebekler için tehlike oluşturmayacaktır.

  Halıda, örtüde, gömlekte, masada tükenmez kalem lekesi var ise leke üzerinde sirkeli bez bekletin. Leke kolaylıkla çıkacaktır.

  Mobilya, beyaz eşya, tava, tencerelerdeki yapışkan etiketi çıkarmak için önce plastik bir nesne ile kazıyın. Sonra üzerinde sirkeli bez bekletin. Etiket izi kolaylıkla çıkacaktır.

  Cam şişe ve sürahilerinizin içi lekeli ve dipleri yeşillenmeye mi başladı? Biraz tuz ve sirke ile çalkalayıp bekletin. Sonra durulayın!

  Çaydanlık, demlik kireçlenmeye başladı. Hatta ağzından çay bile akamıyor. Ya da içi kapkara! Ne yapacaksınız? Hemen marketten kireç sökücü alacaksınız değil mi? Sakın! Çaydanlığın içine sirke koyup 10–15 dakika kaynatın. Bütün kirecin çil yavrusu gibi dağıldığını ve lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

  Yeni bir gömlek aldınız! Ne yaparsınız? Tabii ki hemen makineye atarsınız. Birkaç yıkamadan sonra renkleri solunca oflamaya başlarsınız.forumdas.net Ama ilk alındığında 2–3 saat sirkeli suda beklettikten sonra yıkamış olsaydınız renklerin uzun zaman aynı kaldığını görecektiniz.

  Ekmekleriniz hemen küfleniyor ve kötü kokuyorsa ekmek kabını sirkeli suyla silip kurulayın! Bakalım kaç gün sonra ekmeğiniz küflenecek?

  Ütü yaparken tabanı sıkça kumaşa yapışıyor değil mi? Bunun da çözümü Bay Sirke! Ütü tabanını sirkeli su ile silip kurulayın. Biraz bekledikten sonra deneyin. Bakalım ütü kumaşa yapışacak mı? Ütüye sirke kremi uygularken ütünün soğuk olması gerekmektedir.

  Bakır kap ve tencerelerinizi, paslanmaz çelik tencerelerinizi parlatmak istiyorsanız sirkeli bez ile ovun. Kuru bir kumaş ile parlatın.

  Kristal bardak ve avize taşlarınızın ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız yine sirke, yine sirke! Sirkeli bez ile ovup kuru bir bez ile parlatın.

  Eğer vücudunuzda bir yanık oluşursa sirkeye bandırılmış bir pamuğu yanık üzerinde tutarsanız, hem acısını hem de kabarıp su toplamasını engellemiş olursunuz.
   


Sayfayı Paylaş