Havuç Neye İyi Gelir, Havuç Neye Faydalı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 4 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Havuç Nelere İyi Gelir

  Bol miktarda A vitamini barındıran Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca karoten, şeker ve fosfor ihtiva eder.

  Havuç,kabızlığı giderir, ishali keser. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Cilt ve göz hastalıklarını önler. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Diş etlerini kuvvetlendirir. Görme gücünü artırır. Bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve Kansızlığa iyi gelir. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Cilde tazelik ve canlılık verir. Cilt hastalıklarına karşı yararlıdır. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir.turkeyarena Kandaki kolesterol oranını düşüren Havuç, kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır.

  Havucun kökü, yaprakları ve tohumları kullanılır. Ayrıca havuçun suyu ve turşusu da tüketilir. Kurutulmuş tohumları kaynatılarak yapılan çay iştah açar ve anne sütünü arttırır. Havuç tohumu, ayrıca aybaşı kanamalarına da iyi gelir. Rendelenmiş havuca limon suyu katılarak hazırlanan maske özellikle yağlı ciltlere çok faydalıdır. Havuç suyu mide ve bağırsak hastalıklarına da faydalıdır.
   


Sayfayı Paylaş