Havanın İnsan Hayatındaki Etkileri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Havanın İnsan Yaşamındaki Etkileri Nelerdir

  Hava, insan ve canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. Yerküreyi saran gaz kütleye atmosfer adı verilmektedir. Atmosferdeki hava tabakasının kalınlığı 150 km'dir. Bunun sadece 5 km'si canlıların yaşamasına elverişlidir. Yeryüzünden uzaklaştıkça hava tabakasının yoğunluğu azalır.

  İnsanlar için hava, hayati öneme sahiptir. Bütün canlılar besinsiz, susuz uzun süre yaşayabilir ama, havasız yaşayamaz. Nefes alırken akciğerlerimize hava dolar. Aldığımız bu havanın oksijeni, kanımızın temizlenmesini sağlar. Fakat hava kirliliği canlıların sağlığını olumsuz yönde etkiler.

  Canlılar için toprak ve su ne kadar önemliyse havada aynı şekilde önemlidir. Canlılar havasız yaşayamaz.İnsanlar açlığa ve susuzluğa bir süre dayandığı halde havasızlığa dayanma süreleri çok kısadır. Bu kadar fazla öneme sahip havanında su gibi temiz olması gerekir. Temiz hava oksijence zengindir.

  Temiz havanın fazla nemli olmaması gerekir. Havada bulunan oksijen canlılar için hayati öneme sahiptir. Canlılar besinlerini oksijenle yakarak enerji elde ederler.Bu enerjiyide canlılık faliyetlerinde kullanırlar. Oksijenin havadaki oranı %21'in üstünde olmamalıdır. Bu durumda canlılar için zararlıdır.
   


Sayfayı Paylaş