Hava perdesi Nedir

Konusu 'Klima' forumundadır ve OrKuN tarafından 28 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Hava perdesi nedir?
  Hava perdeleri, hava perdesi fiyat

  Hava perdesi, iç ortamda bulunan iklimlendirilmiş havanın kalitesini muhafaza ederek, dış ortamda bulunan olumsuz havanın (sıcak-soğuk-kirli hava-nem-toz-sinek) iç ortama girmesini (montaj şekline göre yatay veya dikey hava akımı ile) belirli hızda hava üfleyerek perdeleme yaparak engelleyen cihazlardır.

  Hava perdesinin amacı nedir?
  Hava perdesinin kullanım amacı; iç ortamda bulunan ısıtılmış veya soğutulmuş havayı muhafaza ederek enerji tasarrufu sağlamak, dış ortamdan gelecek soğuk/sıcak, tozlu, kirli havanın, haşeratların girmesini önlemeye yonelik verimli şekilde çalışarak görünmez bir kapı görevi yapmaktır. Hava perdesi her iki bölümü birbirinden yalıtmak suretiyle böler.
  İki ortam arasındaki izolasyonu ortam ve mevsim şartlarına göre maksimum düzeyde sağlar. Bu sayede hem kapalı bir kapı görevi görür, hem de kapalı bir kapının yaratmış olduğu (müşteri giriş-çıkış vb.) sorunları ortadan kaldırır.

  Hava perdesi nerelerde kullanılır?
  • Farklı ısı ortamlarının yaratılması istenilen durumlarda,
  • Isı izolasyonu veya muhafazasının zorunlu olduğu hallerde,
  • Çalışma ortamı konfor şartlarının muhafazasında,
  • Çalışma ortamlarının, hijyenik yaşam alanları olarak korunmasında,
  • Enerji tasarrufu ve müşteri sirkülasyonun maksimum düzeyde sağlanılmasının istediği durumlarda.
  Hava perdeleri; oteller, mağazalar, hastaneler, marketler, restoranlar, kafeler, pasaj içi kapı-açıklıklar, sağlık merkezleri, alışveriş merkezleri, havaalanları, kuyumcular, eczaneler, soğuk odalar vb. işyerlerinde kullanılabilir.

  Hava perdesinin verimliliği

  Hava perdesinin verimliliğini artıran en önemli faktörler
  • Kapı açıklığının korunma kalitesi – havanın tüm açıklığı kapsaması,
  • Kapı-mahal-kullanım amacı – iç ve dış ortam şartlarına göre uygun cihazın seçilmesi,
  • Doğru kurulum ve montajın yapılması,
  • Açıklık veya seçilen kapıda hava perdesinin hava akışı; kendi başına tabii sirkülasyonun olduğu ortamlarda,
  • Isı ve nem kaybını önleyen bir kapı görevi görmesi açısından önemlidir. Bunun içinde yer seviyesindeki hava akışı 1,5 – 2,0 m/s’den az olmamalıdır.
   


 2. Misafir Guest

  Hava perdesi gerçekten çok yararlı bir ürün, özellikle kapısını açık tutması gereken yerler için..Sadece klimanın soğu veya sıcağını muhafaza etmesi için değil aynı zamanda benim toz sıkıntımı tamamen çözdü. Niva hava perdesi aldım ve memnunum, diğer hava perdelerine göre daha sessiz çalışıyor.
   
 3. Misafir Guest

  Air curtain Hava perdesi, binaların giriş kapısı üzerine monte edilebilen, bina içindeki klimatize edilmiş, ısıtılmış ve filtre edilmiş temiz havayı muhafaza etmek amacıyla kullanılan, fan ve ısıtıcıdan oluşan bir cihazdır. Hava perdesi kullanımı ile, yazın sıcak havanın, kışın soğuk havanın içeri girmesi önlendiği gibi, dışarıdaki egsoz gazlarının, dumanların, kokuların, tozun içeri girmesi de önlenir.

  Hava perdesi seçilirken, kapı genişliği, kapı yüksekliği, kapı üzeri ile tavan arasındaki ölçü, kullanım amacı (personel girişi, malzeme girişi, konveyör geçişi), iklim şartları gibi temel bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgilerin ışığında hava perdesinin boyutları, fan kapasitesi seçilir.

  Isıtma için doğalgaz, buhar, kaynar su, sıcak su, elektrik gibi enerji kaynaklarından, kullanılabilir ve en ekonomik olanını seçmek gerekir.

  Hava perdesi seçiminde bir diğer önemli husus, üfleme hızının tayinidir. Mağaza, otel, banka, restaurant v.b. yerlerin girişindeki hava perdesi, enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra, içeri giren müşteri üzerinde olumlu bir etki yapma görevi de görür. Yüksek hızlı bir hava perdesi seçildiğinde, insanları rahatsız etmeden fonksiyonunu yerine getirmesi gerekir.

  İdeal hava perdesi seçildiğinde, kapılardan kaçan enerjiden % 85 tasarruf sağlanabilir.
  Bu verim oranı, hava perdesi ve montaj şekline göre değiştiği gibi, iç ortamdaki hava dengesine göre de değişir. İç ortamda pozitif veya negatif basınç olması halinde, bu verimde düşme olacaktır.
  Kaynak: ayberticaret
   

Sayfayı Paylaş