Hava Kirliliğinin Çözüm Yolları Nelerdir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 18 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Hava Kirliliğine Karşı Alınabilecek Tedbirler
  Hava Kirliliginin Cozum Yollari

  Hava Kirliliğinin için nasıl önlemler alınabilir

  a. Hava kirliliğinin yoğun olduğu büyük illerimizde kaliteli ve temiz linyit kömürün yakılması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  b. Kentsel ısınmada doğal gazın kullanımının artırılması ve yoğun hava kirliliği yaşanan illerimize doğal gazın götürülmesi gerekmektedir.

  c. Yakıtların tekniğe uygun olarak yakılabilmesi için kazanın, yakıtın yanma özelliğine göre standartlarına uygun olarak üretilmesi ve uygun yanma şartlarının sağlanması gerekmektedir. Kazan yakıcıların periyodik zamanlarda eğitilerek, uygun yakma kurallarını öğrenmeleri sağlanmalıdır.

  d. Büyük ısıtma sistemlerine filtre takma zorunluluğu getirilmelidir.

  e. Sadece uçucu kül için elektrofiltre bulunan termik santrallere desülfürizasyon tesislerinin de zorunlu olarak kurdurulması sağlanmalıdır.

  f. Bina projelerinde, baca ve kazanın konacağı yer standartlara uygun olmalı ve ısı yalıtımına önem verilmelidir.

  g. Motorlu taşıtlar için; karbüratör ayarı şartı getirilmeli portatif CO ve HC için kurşuna dayanıklı katalizörler veya oksidasyon katalizörleri kullanılmalı, sekonder hava NOX için egzoz gazı resürkülasyonu uygulanmalıdır. Almanya' da olduğu gibi benzindeki kurşun miktarı 0.15 gr/lt seviyesine indirilmeli ve kademeli olarak kurşunsuz benzine geçilmelidir.

  Hava Kirliliğinin Çözüm yolları
   


Sayfayı Paylaş