Hassas ve Çok Önemli Dosyalarınızı Silmenin 4 Yolu

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 29 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Verileri tamamen ortadan kaldırmak için;
  Arkadaşlar harddiskinizdeki verilerinizi geri dönüşümden sildikten yada hdd'nizi hızlı biçimlendirme ile formatladıktan sonra dahi sildiğiniz verilerin geri getirilebilindiğini çoğu kullanıcı bilmiyordur. Sildim nasıl olsa deyip hatta üzerine format çektim bile deyip güven içerisinde oturabilir ama işin aslı öyle değil. Onlar geri getirilebiliniyor bunun için hdd'nizdeki verileri tamamen ortadan kaldırmak için aşağıda paylaştığımız ücretsiz programları kesinlikle tavsiye ederiz.

  Darik's Boot And Nuke
  Darik's Boot And Nuke boot diski ile bilgisayarınızda algılanan tüm sabit disklerdeki verileri tamamen silebilirsiniz.

  CCleaner
  CCleaner'da bulunan Drive Wiper aracı ile ister sadece boş alanı, ister tüm diski temizleyebilirsiniz. İsterseniz diskin üzerine 35 kez yazarak verileri kurtarmayı imkansıza yakın bir hale getirebilirsiniz.

  SDelete
  Dosyaları tamamen silmeyi zor bir hale getiren Microsoft, yayınladığı bu araçla dosya silmeyi daha kolay bir hale getirmese de, doğru yönde bir adım atıyor. SDelete'i kullanmak için şu adımları izlemek gerekiyor:

  1. Aracı içeren ZIP dosyasını indirin ve içeriğini bir klasöre yerleştirin.
  2. Komut satırını açın ve SDelete.exe'yi yüklediğiniz klasöre gidin.
  3. Şimdi sdelete -z komutunu vererek C: bölümündeki boş alanı temizleyebilirsiniz.

  Eraser
  Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan Eraser ile sabit diskinizdeki verileri tamamen silebilirsiniz. Araç, rastgele desenlerle verilerinizin üzerine birkaç kez yazabiliyor. Eraser, CCleaner'daki Drive Wiper'dan daha kullanışlı, çünkü dosyaları tek tek de silebiliyor.
   


Sayfayı Paylaş