Harika Bir Akvaryum Arka Fon Yapımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  120*50h*10~20 Ebatlarında Arka Fon Yapımı
  Kullanılan Malzemeler
  1- 4 Adet = 120*50h*4 Strafor
  2- 1 Adet = Sista Antibakterial Silikon ve Tabancası
  3- 1 Adet = Havya
  4- 1 Adet = Bıçak
  5- 2 Adet = Maket Bıçağı (ince ve kalın)
  6- 3 Adet = Elektrik tesisat dirseği
  7- 1 Adet = Elektrik tesisat borusu (40cm)
  8- Fugapool 2900
  9- Polisan su bazlı gece mavisi ve siyah
  10- Fugapool ve boyaları sürebilmek için ince ve kalın fırça.

  Yapım Aşamaları :
  1-) Öncelikle Straforları yapıştırıp 1 gün bekledim ve aşağıdaki gibi kestim. Sol arka kısımdaki boşluğu ısıtıcı ve kafa motoru için kullanacağım. Sağ arka kısımdaki boşluğu ise filtreler için kullanacağım. Boşlukları biraz geniş tutmamın nedeni ise ilerleyen zamanda eklemem gerek bir malzeme olduğunda saklama alanımın olması için.

  [​IMG].

  2-) Sağ kısımda kafa motorunun debisi yüksek olduğundan dolayı debiyi biraz düşürmek ve dipten vermek için birtane dirseğin tek ağzını kapattım ve havya ile küçük delikler açtım.

  3-) Dirsekleri yerinde görebilirsiniz.

  4-) Ve son hali, mümkün oldukça oval ve doğallığa yakın şekil vermeye çalıştım ama ne kadar olduğu ortada Ama mağaraları unutmadım, en azından daha az stressiz bir ortam oluşturmaya çalıştım. Birazdan Fugapool'un ilk katını atmaya başlayacağım. Yorumlarınızı bekliyorum. Yeni resimleri bu kısımdan ekleyerek devam edeceğim.

  5-) Artık straforu 3'e bölme aşamasına geldim Bu sırada sol taraftaki iki delik kafa motorunun devirdaim yapması için gerekli olan su girişleri. Boruların giriş kısımlarına koymak için istediğim ölçüde sineklik bulamadım.

  6-) Aşağıdaki resimde oval çizginin bulunduğu kısımlara anubias köklerini misina ile tutturmayı düşünüyorum.

  [​IMG]

  7-) Birinci kat Fugapool'u dün gece bitirdim. Ayrıca straforların bütünlüğünü korumasına yardımcı olmak için straforların üst kısımlarınada sıva şeklinde sürdüm.Bu akşam biraz zımpara ile 2. katı süreceğim. Yarın akşamda yine zımpara ile 3. kat ve Fugapool ile olan işim bitecek. Çarşamba günüde güzel bir zımparadan sonra boyama işlemine başlamayı düşünüyorum. Birde hava çıkışlarını unutmuşum bu akşam onlarıda yapacağım Gece mavisi ve siyah renk karışımında üst kısımları araları ise direk siyah boyamayı düşünüyorum bakalım ne olacak. Mav renk hastasıyımda

  :cool: Sağ kısımdaki kafa motorunun devirdaim yapacağı su girişlerine 5cm uzunluk 1,5cm çap'lık elektrik kanal hortumu keserek ucuna mavi plastik bir sineklik ile yerine monte ettim. Aynı şekilde filtre emiş kanallarınada mavi sineklik koyarak boya derz karışımı ile tutturdum umarım bir sıkıntı olmaz.

  9-) Evet arkadaşlar dün gece siyah ve mavi boyayı karıştırarak hoşuma giden bir renk elde ettim ve macun kıvamında sürdüm, şimdi 2 gün kurumasını bekleyeceğim. Kuruduktan sonra mağara ve kayalıkların birleşme kısımlarına siyah ile derinlik katmayı düşünüyorum. Ayrıca yeşil renk ilede hafif yosunlanma yapmaya çalışacağım, ama becerip beceremeyeceğimden şüpheliyim.

  [​IMG]
  Konunun devamı aşağıdadır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Konunun devamı...

  10-)
  Straforuma siyah gölgelendirme yaptıktan sonra silikon ile sabitledim ve suda duracak kısımları derz ile kapladım.
  Bugün akşama kadar kurumasunu bekliyorum.
  Aksam su koyarak salınım yapıp yapmadığını kontrole başlayacağım.
  İnşallah bir akslik çıkmaz.
  Resim pek iyi çıkmadı kusura bakmayın.

  11-)
  Akvaryum su doluyken resmini çektim ama fotoğraf makinam içerideyken çok kötü sonuçlar veriyor.

  12-)
  Balıklara biraz daha yakın çekim

  [​IMG]

  13-) Resimler biraz küçük ama daha büyük fotoğraflar daha iyi bir fotoğraf makinası bulduğumda ekleyeceğim. Birazdan ufak bir videoda eklemeye çalışacağım. Bu sırada resimdeki mercanların bütün kenarları zımparalanarak ovallik verilmiştir. Bu şekilde balık yaralanmalarına karşı önlem almış oldum.


  [​IMG]

  Alıntıdır
  Not: Bahçesi olmayan kimse büyük boy arka fon ile uğraşmasını tavsiye etmem. Çok aşırı pislik çıkıyor.

  [​IMG]
   
 3. Misafir Guest

  Kısa sürede cevap verin. Kullandığınız renk(boya) adı nedir. fon yapimunda..ben irandan. Lütfen bana yardım et, ben fon yapmak istiyorum. Ama boya türünü kullanmalıyım bilmiyorum. Eğer boya rengini ve türünün adını söyleyebilir misiniz. Ben Fatimah İrandan.
   
 4. oguzturk Administrator Staff Member

  Suda salınım yapmayan yani suda çözülmeyen su bazlı herhangi bir boya kullanabilirsiniz.

  İsterseniz Epoxy paint yuzme havuzlarında kullanılan (hani mavi renkli) boyada kullanılabilinir. Yuzme havuzu malzemesi satan yerlerden bulunabilir.
   

Sayfayı Paylaş