Harddisk'im Bozulacak mı?

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 28 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Arkadaşlar haddiskinizin bozulmaya yüz tuttuğunu ve ömrünün tamamen bitmek üzere olduğunu anlamanın bazı yolları mevcuttur. Ömrü tamamen bitmeden verilerinizin yedeğini alınki sonra tamamen iş işten geçmesin. En iyi durumda sabit diskler tamamen ölmeden önce yavaş yavaş bozulurlar.

  1. Sık yaşanan donmalar, mavi ekranlar, yavaşlıklar
  Bu işaretler, sayısız nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak bu hataların nedeni ne olursa olsun, en kısa zamanda bir yedeklemeyapmanızı öneriyoruz. Bu tür hatalar, yeni bir Windows yüklemesinden sonra çıkıyorsa, bozuk bir donanımın işaretçisi olabilir.

  2. Bozulan veriler
  Hatasız olarak kaydettiğiniz verileri tekrar açtığınızda bozulduğunu görüyorsanız veya dosyalar ansızın kayboluyorsa, diskiniz bozulmayabaşlamış olabilir. Bunun birçok farklı nedeni de olabilir, ancak bozulmaya başlayan bir sabit diskin tipik işareti, bozulan ve kaybolan dosyalardır.

  3. Bozuk sektörlerin artması
  Bozuk sektörler, sabit diskin dosyaları doğru bir biçimde depolayamadığı alanlardır. Bunlar işletim sistemi tarafından otomatik olarak maskelendiğinden anlaşılması zor olabilir. Ancak bozuk sektörlerin varlığı, olumsuz bir işarettir.

  Windows'un henüz bulmadığı hataları aramak için Windows 7'de sürücüye sağ tıklayıp Özelliklere tıklayarak, oradan Araçlara gelip Şimdi Denetle'ye tıklayarak diski denetleyebilirsiniz. Taramaya başlamadan önce "Bozuk bölümleri bulup düzeltmeye çalış" kutucuğunun işaretli olduğundan emin olun.

  4. Garip sesler
  Sabit diskinizden alışılmadık sesler geliyorsa, iş işten geçmek üzere veya geçmiş olabilir. Mümkünse önemli verilerinizi hemen yedekleyin.

  5. S.M.A.R.T. verileri
  Sabit disklerin S.M.A.R.T. verilerini okuyarak çökmeyi önceden tahmin edebileceğini iddia eden CrystalDiskInfo, HDD Health gibi birtakım yazılımlar mevcut. Fakat S.M.A.R.T. verileri bu konuda çok da güvenilir değil.
   


Sayfayı Paylaş