Hangi renk hangi renkle uyum sağlar

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 25 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Hangi renk hangi renkle uyum sağlar renk komplementerleri (tamamlayıcı)

  Gerek ev dekorasyonunda gerekse günlük yaşantımızın pek çok alanında kişisel zevkimizi ortaya koyan renk uyumları konusunda profesyonel bilgiye sahip olmak istemez misiniz?

  [​IMG]

  Giydiğimiz renkler çok önemli. Çünkü ten temaslı renkler bize kendi karakterlerini yüklerler ve her rengin iyi olduğu kadar kötü etkileri de vardır. Oluşabilecek negatiflikten kurtulmak için renkler komplementerleri ile beraber kullanılmalı.

  Komplementer renkler renk empresyonistlerinin renk bilimi ile ilgilenmesine başlamasından bu yana araştırılmış ve bilimsel deneyler ile tespit edilmişlerdir. turkeyarena. Gözü dinlendirmesi amaçlı veya enerji dengelenmesi amaçlı yapılan bu araştırmalar sonucunda Alman Filozof ve şair Goethe ye göre ve İngiltere de resmi bir renk terapi merkezini kuran ve halen faaliyetlerini devam ettiren Howard ve Dorothy Sun ikilisine göre renklerin komplementerlerini size yazacağım.

  Ayrıca renklerin genel karakteristik özelliklerini de yazacağım. Goethe çemberine göre birbirleri ile komplementer olan renkler; Sarı-mor, Kırmızı-yeşil, Mavi-turuncu'dur.

  Howard ve Dorothy Sun çiftinin resmi renk çemberine göre birbirleri ile komplemanter olan renkler ; Kırmızı-turkuaz, Mavi-turuncu, Yeşil-fuşya, Sarı-mor Kırmızı ile turkuaz komplementerdir. Kırmızı en güçlü renklerden biridir. Hareketlilik ve enerji sağlar. Turkuaz mavi ve yeşilin karışımından oluşur. Eğitici arındıran bir enerjisi vardır.

  Sarı ile mor (ve mor aile renkleri; eflatun menekşe lila gibi) komplementerdir. Sarı tetikleyici bir renktir. Güneşin rengidir ve gençlik aşılar. Özellikle ders çalışan öğrencilere öneririm. Zekanın çalışmasına yardımcı olur ve pratik çalışmayı sağlar. Yalnız çok kuvvetlidir ve mutlaka komplementeri ile beraber kullaılmalıdır. Mor ise aynı şekilde koyu tonlarından kaçılması gereken bir renktir. Morun koyu tonları psikolojinin zorlanmasına hayal gücünün çok artmasına ve kişinin düşünce dehlizlerine sürüklenmesine sebep olabilir. Ama özellikle lila uyku getirir. Bilge düşünceye yönlendirir.

  Mavi ve turuncu komplementerdir. Benim en sevdiğim ikilildir çünkü birbirini tam anlamıyla tamamlar. Mavi mantığa sürükler. Dinlendirici iyileştirici, sakinleştirici etki sağlar. Turuncu ise neşelendirir, duygusallığa yöneltir.

  Ve son ikilimiz yeşil ve macenta(fuşya ve pembe) ikilisi. (Bazı renkbilimcilere göre yeşil ile kırmızıda birbirlerini tamamlar) Yeşil denge huzur ve güven aşılar. Kişiye dinginlik verir ve kişinin yeşilin bulunduğu ortamda uzun süre rahatçaoturduğu denenmştir. Pembe ise hassas duyguları ön plana çıkarır.
   


Sayfayı Paylaş