Hangi Çiçek Ne Zaman Ekilir

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 14 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Bahçeye Hangi Ayda Hangi Çiçek Ekilir
  Hangi Çiçek Ne Zaman Ekilir, hangi ay hangi çiçek ekilir, Kışın hangi çiçek ekilir, yazın hangi çiçek ekilir, Hangi Çiçek Hangi Mevsim de Ekilir, Hangi Ay da Hangi Çiçek Ekilir, Çiçek ekim zamanını kaçırmayın, ilk baharda hangi çiçek ekilir, son baharda hangi çiçek ekilir

  Ocakta ilkbahar ve yaz çiçeklerinin soğanlarının dikimine başlanır. Elverişli havalarda karanfillerin bulunduğu yerler taze gübreyle örtülür.

  Şubatta çardak gülleri budanır. Karanfiller velaleler saksılara dikilir. Ay sonunda şebboy ve çim ekilir.

  Martta çiçek ve fidan dikme başlar. Sonbaharda ekilmiş tohumlardan çıkan fideler bu ayın sonuna doğru kasalardan çıkarılıp bahçedeki tarhlara dikilir. Bu ay dikilebilecek çiçekler hercai, menekşe, levantin, sarı şebboy, acem karanfili, katmerli karanfil, yaz papatyası, haseki küpesi, çuha nergis gibi çiçeklerdir. Sürmemiş güller martta budanır. Kalem aşıları yapılır. Begonyanın soğanları yastıklara gömülür.

  Nisanda kahkaha çiçeği, akşam sefası, saraypatı, yüksük, karanfil, ayçiçeği, aslan ağzı, glayöl, ateşçiçeği gibi yaz çiçeklerinin tohumları ekilir.

  Mayısta yaz çiçeklerinin son bölümü dikilir. Bahar çiçeklerinden ömürlerini tamamlayanların tohumları alınıp toprak kabartılır, gübrelenir. Kına çiçeği, horoz ibiği, şebboy, kadife çiçeği, mine, fesleğen gibi çiçekler dikilir. Nergis bu aydada dikilir.

  Haziranda güller budanır. Yaprak aşısı ve yabani güllerden çelikalma ve karanfillerde doldurma yapılır. Sümbül, lale, fulya ve şekayık gibi yaprakları kurumuş çiçek soğanları sökülüp nemli bir yerde saklanır.

  Ağustosta sardunyalardan çelik alınır, güllere aşı yapılır. Ay sonunda sümbüllerle lalelerin toprakları hazırlanır.

  Eylülde sümbül ve lalelerin soğanları ay ortasında dikilir. Geçen ayki işler bu ay da yapılır.

  Ekimde lale, sümbül, safran gibi çiçeklerin soğanları kutulara dikilerek bir ay kadar karanlık bir yerde saklanır. Karanfil çeliğine ve gül aşısına bu ay da devam edilir.

  Kasımda soğuklar bastırmadan çiçeklerin korunmasına geçilir. İlkbaharda açacak çiçeklerin ekimiyapılır. Soğanlı çiçeklerin soğanları soğuk olmayan yerlere alınır. Kına, begonya, mozaik, sardunya, ıtır gibi çiçeklerin çelikleri yapılır.

  Aralıkta tarlalardaki çiçekler saksılara alınır. Sümbül ve zerrin soğanları şişelere konur. Bahçe kenarlarındaki lüsktrünler budanır. İlkbahar çiçeklerinin dikimine devam edilir.
   


Sayfayı Paylaş