Hanefi Mezhebine Göre Kimlerin Kurban Kesmesi Gerekir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Hanefi Mezhebinde Kurban kesmek kimlere vaciptir?

  Hanefi mezhebine göre kişinin kurban kesmekle mükellef olması için şu dört şartı taşıması gerekmektedir. Bunlar:

  1) Müslüman olmak: Aslında bu şart bütün ibadetleri yerine getirmek için gereklidir. Bir kişi, kurban bayramının üçüncü günü güneş batmadan önce Müslüman olursa ve diğer şartları da taşırsa, kurban kesmesi gerekir.

  2) Akıllı ve büluğ çağına ermiş olmak: Çocukların ve delilerin mallarından kurban kesilmesi gerekmez. Bununla birlikte bir kimsenin kendi malından çocuğu için kurban kesmesi güzel bir davranıştır (müstehaptır).

  3) Mukim olmak (seferî olmamak): Dinen yolcu hükmünde olan kimse kurban kesmekle mükellef değildir. Ancak yolcu hükmünde bulunan kimsenin tek başına veya mukimlerle birlikte kurban kesmesine de bir mâni yoktur. Hatta diğer mezhepler, bu hususta mukimle yolcuyu ayırmamışlardır.

  4) Belirli bir malî güce sahip olmak: Hanefî mezhebine göre kurban kesmeyi vacip kılan zenginliğin ölçüsü zekâtta ve fıtır sadakasında aranan zenginlik ölçüsüyle aynıdır. Buna nisab miktarı denir. Bu da borçları ve aslî ihtiyaçları dışında 85 gram altın veya 200 dirhem (595 gram) gümüştür. Fıkıh âlimlerinin tesbitine göre zekâtta aranan “malın üzerinden bir sene geçmesi”, “sahip olunan mal varlığının artıcı olması” gibi şartlar kurbanda aranmaz. Buna göre kurbanın ilk üç günü içinde her kim nisab miktarı mala sahip olursa, bir sene beklemeye gerek duymadan kurban kesmekle yükümlüdür.

  (Kadın ve Aile İlmihali - Işık Yayınları)
   


Sayfayı Paylaş