Hamilelikte Yüksek Ateş Neden Olur

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 11 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Yüksek Ateşin Nedenleri

  Hamile bayanlarda vücut ısının 38.3 derecenin üzerine çıkmasına yüksek ateş denir. Yüksek ateşin hemen her zaman nedeni enfeksiyonlar olmakla beraber aşırı egzersiz yapmak, sauna, sıcak su, hamam gibi yerlerde bulunmak da yüksek ateşe neden olabilir. Gebelik sırasında bu tür yerlerde bulunmaktan kaçınmak gerekir ve ateş yükselmesi hissedildiği anda mutlaka hemen doktora başvurmak gerekir. Doktora başvurmadan ateş düşürücü ilaçlar almaktan kaçınmalısınız, bu ilaçların da bazıları gebeliğe zararlı olabilir ayrıca sadece ateşi düşürmek yetmez ateşe sebep olan durumun da tedavisi gerekir. Gebelikte ateş yükselmesine neden olan en sık sebepler idrar yolu enfeksiyonları, grip ve ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları, ishaldir. Bu tür enfeksiyonlardan hamilelik sırasında korunmak için anne adayı bol su içilmeli, dengeli beslenmeli, enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, hijyene dikkat etmeli ve iyi pişmemiş et-yumurta gibi yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

  Gebelikte ateş nasıl düşürülür?
  Öncelikle doktorunuzu arayın, eğer belirtiler sizin ve bebeğinizin sağlığı için tehlike uyandırmıyorsa aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

  Bol sıvı tüketerek ve dinlenerek kendinizi iyileştirebilirsiniz. Kendinizi kötü hissediyorsanız yatak istirahati yapın ancak yorganın altında çok ısınmamaya veya çok terlememeye dikkat edin. Gebelikte hararet iyi değildir.

  Kat kat ve çok sıkı giyinmekten kaçının. Hafif, pamuklu, nefes alan kumaşlar tercih edin. Eğer üşüyorsanız ince bir kat daha giyebilirsiniz. Uygun giysiler giymeniz ve vücudunuzun nefes alması gebelikte ateşi düşürmeye yardımcı olur.

  Soğuk suyla ıslatılmış bir havluyu başınıza ve/veya sırtınıza koyun. İhtiyaç haline tekrarlayın.

  Ilık bir duş alın veya küvete girin. Soğuk su kullanmayın. Suyun soğuk olması değil, suyun vücudunuzdan buharlaşması ateşinizi düşürecektir.

  Odanızı havalandırın,

  Meyve suyu gibi soğuk ve gazsız içecekler, limonata, elektrolitli sporcu içecekleri vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur ve kaybettiğiniz şeker ve elektrolitleri geri almanızı sağlar.

  Gebelikte ateş düşürmek için Parasetamol alabilirsiniz. Dozajı ve kullanacağınız süre konusunda doktorunuzla görüşün. turkeyarena Gebelikte özellikle son 3 ayında aspirin ve ibuprofen türü ağrı kesiciler kullanılmamalıdır.

  Tuzlu burun spreyleri burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. C vitamini içerikli pastiller de boğaz ağrısına iyi gelebilir.

  Eğer ateşinizin yükselme sebebinden emin değilseniz doktorunuzu arayın. Doktorunuzun muayene ve yapacağı testler sonrası tanıya varacaktır.

  Doktora Ne Zaman Gidilmeli
  Eğer ateşiniz 24-36 saat içinde düşmüyorsa doktorunuzu aramalısınız. Ayrıca ateş yükselmesi yanısıra karın ağrısı, kusma, karında kasılma veya ciltte döküntüler varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Ateş yükselmesi CMV, grip, besin zehirlenmesi, idrar yolu enfeksiyonu, toxoplazma veya kızamıkçık gibi bir hastalığın belirtisi olabilir.

  Gebelikte Yüksek Ateşin Bebeğe Zararı
  Gebeliğin erken dönemlerinde düşük ateş muhtemelen ciddi bir sorun teşkil etmez, ancak yüksek ateş bebek için öldürücü olabilir. 38 derece ve üstü). Gebeliğin erken döneminde bebeğin organ gelişiminde yer alan bazı fizyolojik süreçler vücut ısısına hassastır, ateşin 38 derece ve üstü yükselmesi düşüklere neden olabilir. Gebeliğin geç döneminde ise bebeğinizin tüm organ gelişimi tamamlandığı için ateş önemli bir sorun oluşturmaz ancak ateş yükselmesinin nedeni rahim içi enfeksiyondan kaynaklanıyorsa sorun yaratabilir. Güvende olabilmek için doktorunuzu aramalısınız.

  Gebeliği esnasında yüksek ateş geçiren, sıcak su küvetleri ya da sauna kullanan kadınlar üzerinde yapılan çalışmalarda doğacak bebek spina bifida gibi nöral tüp defekti anomalisi açısından yüksek riskli bulunmuştur. Bu risk özellikle döllenme sonrası ilk 5-6. haftalarda söz konusudur, nöral tüp düzgün kapanmayabilir. Bu haftalardan sonra olasılık azalır yani ikinci ya da 3. trimestrde önem arz etmez. Araştırmalar ayrıca özellikle ilk 3 ay uzamış yüksek ateşin düşüklere sebep olduğunu göstermiştir ancak sonuç kesin değildir. Çünkü gebeliği sırasında yüksek ateş geçiren pek çok kadının bebeği sağlıklı doğmuştur.

  Kısa süreli ateş asetaminofenle tedavi edilebilir, ancak ateşiniz çok yükseldiyse veya uzun süredir yüksek ateş yaşıyorsanız doktorunuzu aramak en iyisidir.
   


Sayfayı Paylaş