Hamilelikte Vücutta Su Toplanması

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Vücutta Su Tutulması

  Hamilelikte sık rastlanan şikayetlerden birisi de özellikle ayaklarda ve ellerde görülen şişliklerdir. Gebeliğin ilk ayında pek rastlanmaz, gebelik ayları ilerledikçe şişliklerin görülme sıklığı da artar.

  Vücutta bir bölgede su toplaması sonucu, dokularda görülen şişmeye ödem adı verilir. Gebelikte özellikle ilerleyen aylarda ödem oldukça sık rastlanan bir bulgudur. Gebeliğin ilk aylarında ödem pek olmaz, ödem daha çok kilonun giderek arttığı gebeliğin son aylarında ortaya çıkar. Gebelerin neredeyse yüzde sekseninde ilerleyen aylarda ödem oluşmaktadır. Gebelik döneminde Vücutta hormonların etkisi ile su tutulumu olur, bu değişiklik tüm gebelerde olurken ödem bulgusu özellikle fazla kilolu olanlarda daha belirgindir. Bazen yürümeyi güçleştirir, ayakkabılar olmaz, ayakkabı numaralarında büyüme, bazen de ellerdeki ödem nedeniyle parmaklardaki yüzükler sıkmaya başlar. ,ayakta uzun süre durarak çalışanlarda veya sürekli oturarak bacaklarını sarkıtanlarda daha fazla görülür.Parmakla basıldığında iz bırakan gode bırakan ödem olarak tabir edilen bacak ön kısmında tibia önünde ödem klinik olarak bize yardımcı olmaktadır.Gözle görünür şişkinlikler dikkati çeker.

  Gebelik dönemimde ortaya çıkan ödem tipik olarak ayaklarda ve ayak bileklerinde bazen ellerde ve yüzde olur. Hamilelikte oluşan ödem ağrısızdır. Ancak çok fazla olduğunda Ayaklar büyür, ayakkabılar dar gelmeye başlar, ayakların fazlaca şişmesi yürürken zorlanmaya neden olabilir. eller büyür, yüzükler ve bilezikler sıkmaya başlar. Ellerdeki ödem fazlaca arttığında sinirleri sıkıştırarak karpal Tünel sendromu adı verilen bir duruma neden olabilir. Bu sendromda karpal tünelden geçen sinirler ödem nedeniyle bası altında kalır ve ellerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük izlenir.

  Gebelik döneminde oluşan ödem Dinlenmekle, ayakları uzatarak azalır. Sabahları yataktan kalkıldığında daha azken gün içinde giderek artar.

  Hamilelikte Ödem Neden Olur?
  Hamilelikte oluşan fizyolojik değişimler nedeniyle artan kan ihtiyacını karşılamak için vücutta su tutulumu olur. Gebelik öncesine göre yaklaşık olarak yüzde 40 oranında daha fazla miktarda kan vucutta dolaşır. Bu kanın bir kısmı damar dışındaki dokulara sızar . Damar dışına kaçan bu su hücreler arası alanda birikir , böylelikle dokular daha şiş bir hale gelirler. Dokuların bu şiş haline ödem adı verilir. Bu özellikle ilerleyen gebelik aylarında ayaklarda ve ayak bileğinde şişlik ile kendini gösterir. Özellikle kilosu fazla olan bayanlarda , hızlı kilo alanlarda ödem daha fazla görülür. Zayıf gebelerde ödem daha nadirdir. Düzensiz beslenenlerde, yeterli protenin almadan beslenenlerde ödem fazla olur. Çünkü protein sıvıının damar içinde kalmasına yardımcı olarak damar dışına kaçışını önler. Bu nedenle Gebeler mutlaka et ve süt tüketimine önem vermelidir., gereğinden fazla tuz tüketenlerde, ikiz gebeliği olanlarda , bacaklarında varisleri olanlarda, sürekli oturarak veya ayakta durarak çalışanlarda daha fazla görülür. Yine havanın sıcak olduğu yaz aylarında ödem daha fazla görülür.

  Hamilelikte Ödem Nasıl Önlenir?
  Gebelik dönemindeki ödemi azaltmak için düzenli egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. Ayakta durarak çalışmak zorunda olanlar arada yürüme hareketi yaparak bacak kaslarının çalışmasını sağlaması ve belli aralıklarla uzanıp ayaklarını yukarı kaldıracak 10-15 derecelik açıyla dinlenmelidir.

  Beslenmeye dikkat etmek gerekir. Protein damar içindeki sıvının damar dışına kaçışını önler bu nedenle proteinden eksik gıdalarla beslenenlerde ödem daha fazla görülür. Protein alımına önem verilmelidir. Yine fazla tuzlu gıdalar alındığında böbreklerden su tuz ile birlikte tutulduğundan ödemi arttırır. Gebeler fazla tuzlu yemekten kaçınmalıdır. Normalde gebelikte Tuz kısıtlaması gerekmez yetersiz tuz alımı da dengeleri bozabilir.turkeyarena Yeterli tuz alımı sağlanmalı ilave tuz alımı yapılmamalıdır.

  Uzun süre ayakta kalmamaya çalışmak, uzun süre aynı pozisyonda oturmamaya çalışmak , arada kalkıp dolaşmak, bacakları hareket ettirmek, ayakları yükselterek dinlendirmek, akşamları tuzlu suda ayakları dinlendirmek ödemi azaltacaktır.
   


Sayfayı Paylaş