Hamilelikte Vücut Isısı Düşer mi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Vücut Isısı Düşüklüğü

  Tıpta yüksek ateş ya da hipertermi olarak bilinen durum, vücut ısısının normal değerler üzerine çıkmasını ifade eder. Normal vücut ısısı 36-37 derece (C) arasında seyreder. 37 derece (C) nin üzeri durumlar yüksek ateş olarak kabul edilir. Ateş yükselmesi vücutta oluşan normal dışı bir durumun ilk belirtisidir ve vücut savunma mekanizmalarının faaliyete geçtiğini bize bildirir. Hamile kadınlarda normal vücut ısısı hamile olmayanlarla aynıdır. Tek fark yüksek hormon seviyeleri ve vücut direncindeki düşüklük nedeni ile hamile kadınlarda yüksek ateşin daha kolay ortaya çıkması ve etkilerinin de çok önemli olmasıdır. Yüksek ateşin hemen her zaman nedeni enfeksiyonlar olmakla beraber aşırı egzersiz yapmak, sauna, sıcak su, hamam gibi yerlerde bulunmak da yüksek ateşe neden olabilir. Gebelik sırasında bu tür yerlerde bulunmaktan kaçınmak gerekir ve ateş yükselmesi hissedildiği anda mutlaka hemen doktora başvurmak gerekir. Doktora başvurmadan ateş düşürücü ilaçlar almaktan kaçınmalısınız, bu ilaçların da bazıları gebeliğe zararlı olabilir ayrıca sadece ateşi düşürmek yetmez ateşe sebep olan durumun da tedavisi gerekir. Gebelikte ateş yükselmesine neden olan en sık sebepler idrar yolu enfeksiyonları, grip ve ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları, ishaldir. Bu tür enfeksiyonlardan hamilelik sırasında korunmak için anne adayı bol su içilmeli, dengeli beslenmeli, enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, hijyene dikkat etmeli ve iyi pişmemiş et-yumurta gibi yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

  Yüksek Ateşin hamilelikteki zararlı etkileri:
  Yüksek ateşin hamilelikteki olumsuz etkileri, ateş oluştuğundaki gebelik yaşı ve ateşin yükseklik derecesi ve süresi ile ilgilidir. Yüksek ateşin zararlı etkilerinin genellikle 39.derece (C) üzerinde ortaya çıktığı bilinmektedir.

  1) İlk Üç Aydaki Zararlı Etkiler: İlk üç ay yüksek ateşin hamilelikte en tehlikeli olduğu ve en çok hasar oluşturduğu dönemdir. Bu dönemde organ oluşumları devam etmekte olduğundan ateşin olumsuz etkileri fazladır. Başlıca olumsuz etkiler:
  a) Düşük riskinin artması
  b) Nöral Tüp Defektleri denen sinir sistemi oluşum kusurları: Sinir sistemi oluşumu 3-8 haftalar arasında tamamlanır. turkeyarena Bu süre içinde yüksek ateşe maruz kalan gebelerde sinir sisteminin açık kalması ve merkezi sinir sistemi kusurları 3 kat daha fazla oluşmaktadır.
  c) Baş gelişim anomalileri (Mikrosefali)
  d) Göz, damak, çene anomalileri
  e) Kalp kapak anomalileri, sol kalbin gelişme geriliği
  f) Kol ve bacak anomalileri
  g) Zeka geriliği

  2) İkinci Üç Aydaki Zararlı Etkiler: Yüksek ateşin en az zarar verdiği gebelik dönemidir. Az sayıda erken doğum ve su kesesi erken açılması rapor edilmiştir.

  3) Son Üç Aydaki Zararlı Etkiler: Bu dönemde yüksek ateşin en sık neden olduğu sorun su kesesi erken açılması ve bazı enfeksiyonların yol açtığı Korioamnionitis denen amnion suyunun iltihaplanması durumudur. Bu durum hem anne hem de bebek hayatını tehdit eden son derece ciddi bir hastalıktır. Yüksek ateş doğum ağrılarının erken başlamasına da sebep olmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş