Hamilelikte Vertigo Nedir, Tedavisi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Vertigo Nasıl Tedavi Edilir

  Hamilelikte baş dönmesi (vertigo) ve bayılma hissi sık yaşanan şikayetlerdendir. Nadiren bayılma durumu da oluşabilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde daha yaygındır.

  Hamilelikte baş dönmesinin en temel nedeni artan hormonlardır. Hormon düzeylerindeki artış damarların gevşemesine be genişlemesine neden olur. Bu aslında vücuda kan kakımının artmasına yardımcı olur. Fakat damarlarda kanın dönüşünü yavaşlatır. Bu durum kan basıncının normalden daha düşük olmasına yol açar. Sonuçta beyne kan akımı azalır ve geçici baş dönmesi ve baygınlık hissi oluşur.

  Hamilelikte baş dönmesi ayrıca kan şekeri düzeylerinin düşmesinden de kaynaklanabilir. Bu vücudun metabolizmadaki değişmelere adapte olmaya çalışmasından oluşur. Kansızlık sorunu olan veya varis sorunu olan hamile kadınlar baş dönmesi sorununu diğer kadınlara göre daha fazla yaşayabilirler.

  Hamileliğin 2. döneminde (ikinci 3 aylık dönem) baş dönmesi büyüyen rahmin damarlara daha fazla baskı yapmasından kaynaklanır.

  Hamilelikte baş dönmesi ayrıca son 3 aylık dönemde de olabilir. Özellikle sık sık sırt üstü uzanan hamilelerde oluşabilir. Bunun nedeni ise sırt üstü uzanma durumunda rahimde büyüyen bebeğin vena kava olarak adlandırılan damara baskıyı artırmasıdır.

  Kan şekeriniz düşünce de baş dönmesi, göz kararması ve baygınlık hissi oluşabilir. Sık aralarla ve azar azar yemek yiyerek, öğünler arasında atıştırarak bu durumu engelleyebilirsiniz. Uzun süre susuz kalmamalısınız. Gestasyonel diabet (şeker hastalığı) gibi bir durumunuz varsa şeker düzeylerinizin veya insülin dozunuzun ayarlanması için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bunun dışında kansızlık, sırt üstü yatmak, aşısı susuz kalmak, aşırı sıcak ortamda bulunmak, uzun süre ayakta kalmak, fazla egzersiz yapmak da baş dönmesi, göz kararması, halsizlik ve baygınlık hissine sebep olabilir, bu tür durumlardan kaçınmalısınız.

  Hamilelikte Baş Dönmesi İçin Öneriler
  Hamilelikte baş dönmesini önlemek için bazı önlemler alınabilir. Aşağıdaki öneriler hamilelikte baş dönmesini önlemek veya azaltmak için yardımcı olacaktır:

  1. Uzun süre ile ayakta durmaktan kaçınılmalıdır. Ayakta dururken ayakları hareket ettirmek dolaşımın artmasına yardımcı olur.

  2. Yerden kalkarken veya uzanırken yavaş hareket edilmelidir. Hızlı ve ani hareketler baş dönmesine neden olabilir. Özellikle banyo gibi ıslak zeminin olduğu yerlerde bu güvenlik açısından çok önemlidir.

  3. Sıcak banyo veya duştan kaçınılmalıdır.

  4. Özellikle hamileliğin 2 döneminin sonlarından itibaren sırt üstü uzanmaktan kaçınmak gerekir.

  5. Vücuttaki kan dolaşımına yardımcı olmak için rahat bol kıyafetler giyilmelidir.

  Eğer baş dönmesi, sersemlik, göz kararması, halsizlik, bayılma hissi duyuyorsanız beyninize giden kan dolaşımını arttırmak için hemen mümkünse bir yere uzanın ve bacaklarınızın altına yastık gibi bir cisim koyarak yüksekte tutun. Bu sırada başınız yerde düz şekilde olmalıdır. Sol tarafınıza doğru yatmak da rahmin damarlara basınç yapmasını azaltır ve sizi rahatlatır.turkeyarena Sırt üstü veya sağ tarafınıza doğru yatmak ise tersine rahmin yaptığı basıncı arttırabilir.

  Hamilelikte baygınlık hissi olursa ne yapmalı?
  Baygınlık hissi oluşurken yavaşça oturmaya çalışmalı veya yere eğilmelidir. Alçakta durmak baygınlık hissine iyi gelir ve güvenlik riskini düşürür. Akabinde derin bir nefes alınır. Bu rahatlama sağlar. Sıkı kıyafetler giyilmişse bunlar gevşetilir. Pencereler açılarak içeriye temiz hava girmesi sağlanır. Hamilelikte baygınlık hissine karşı demir yönünden zengin besinler tüketmek iyi gelir.

  Hamilelikte baş dönmeleri için en zaman hekime görünmek gerekir
  Hamilelikte baş dönmesine vajinal kanama ve/veya karın ağrısı (Bu ektopik gebelik veya plasenta ile ilgili bir sorun belirtisi olabilir) eşlik ederse hemen hekime görünmek gerekir.

  Ayrıca sürekli baş dönmelerinin yanında bulanık görme, baş ağrısı, çarpıntı gibi belirtilerin olması durumunda yine hekime görünmek gerekir. Bu şiddetli bir kansızlık sorununun veya hamileliği olumsuz etkileyen bir başka sorunun belirtisi olabilir.

  Eğer sık ve rahatsız edici düzeyde baş dönmesi, göz karraması ve baygınlık hissi oluyorsa doktorunuza mutlaka başvurmalısınız. Tam bir bayılma durumu olmuşsa acilen doktorunuza başvurmalısınız. Şidedetli baş dönemesi (vertigo) ve sık sık bayılma, kansızlık veya iç kulak hastalıkları veya nörolojik bazı hastalıkların belirtisi olabilir.
   


Sayfayı Paylaş