Hamilelikte Varis Oluşumunu Önlemek

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir

  Varis, venlerin (toplardamarların) genişleyerek ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir. Varisler sıklıkla kalıtsaldır ve ilk gebelikte varis gelişimi daha az görülmesine karşın gebelik sayısı arttıkça varis ortaya çıkma olasılığı ve varislerin şiddeti artar.

  Gebelikte varisler en çok bacaklarda oluşur. Daha az olarak vulvada (vajine dışarısı genital bölge) oluşabilir. Hemoroidler de (basur) bir çeşit varistir ve gebelikte artar. Gebelik de varis oluşumuna yatkınlık yaratan durumlardan birisidir. Hamilelik döneminde varise yatkınlık olmasının nedenleri, hamilelikte kan hacminin artması, hamilelikte artan progesteron hormonunun damarlardaki kasları gevşetmesi ve büyüyen rahmin damarlara baskı yapmasıdır. Varisler kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Kadınlarda bebelikte görülme oranı 2-3 kat daha artar. Hamile bayanların yaklaşık %15′inde varis olduğu izlenir.

  Bacak varisleri normal doğum için engel değildir. Vulvada yani vajine dış dölgesinde görülen çok geniş varisler varsa doğum sırasında kanamaması için ve epizyotomi (doğum dikişi) sırasında bunların kesilmemesi için dikkat edilmesi gerekir.

  Hamilelikte varis oluşumunu önlemek için neler yapılmalı
  - Ayakta çok kalmaktan kaçının
  - Aşırı kilo almaktan kaçının
  - Yürüyüş, egzeriz, spor yapın
  - Dar pantolon, dar ayakkabı giymeyin, rahat giyinin
  - Otururken bacaklarınızın sandalyenin kenarı gibi kısımlarda sıkışması gibi kan akımını engelleyici hareketlerden kaçının
  - Fırsat buldukça uzanın ve ayaklarınızın altına yükseltmek için yastık v.b koyun
  - Otururken bacak bacak üzerine atmak da kan akımını engelleyerek varis oluşumunu kolaylaştırabilir
  - Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin
  - Dengeli beslenin, bol sebze, meyve ve bol su tüketin
  - Sigara içmeyin
  - Uzun süre oturarak kalmayın, arada bir ayağa kalkarak hareket edin

  Varis Tedavisi
  Varislerin tedavisi için ameliyat, varis çorabı ve bazı ilaçlar kullanılır. Gebelikte hafif varislerde tedavi gerekmeyebilir önleyici yöntemler yeterlidir ancak şiddetli varislerde varis çorabı verilir. Varisleri önlemek için bazı bacak egzersizleri yapılabilir.turkeyarena Ameliyat ve skleroterapi, lazer yöntemleri genellikle gebelik döneminde uygulanmaz. Varis çorapları damarları sıkarak genişlemeyi azaltır ve damarda kanın göllenmesini engeller. Doğumdan sonra varislerde büyük oranda düzelme izlenir.
   


Sayfayı Paylaş