Hamilelikte Vajina Temizliği Nasıl Olmalı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Genital Bölge Temizliği

  Genital bölge temizliği kadınların sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik döneminde özellikle genital bölge temizliği çok önemli bir husustur. Çünkü annenin rahmindeki fetusun aşağıdan gelebilecek herhangi bir enfeksiyona karşı korunmasını sağlamak amacı ile vajinanın temiz tutulması önemlidir. Ancak bu olay için ekstra bir çaba harcamanızın önemi yoktur. Çünkü zaten vajinanın doğal olarak kendini koruyan bir tabakası mevcuttur.

  Bu tabakaya hasar vermemek gebelik ve temizlik için yeterli olacaktır. Bu tabakayı hasarlamadan temizlik yapılmak istendiği zaman Vücut pehasına vajinanın PH uygun temizliyicilerle temizlemek ve kuru tutmak yeterli olacaktır. Kadınlarda vajinal PH 3.8 – 4.5 civarındadır, Oysaki vücudumuzun PHsı daha yüksektir bu nedenle normal vücut temizliği için kullandığımız, sabunlar, şampuanlar, duş jelleri genital bölge temizliği için kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu tip maddeler kullanıldığı zaman vajinal PHsı bozulur ve koruyucu tabaka hasarlanır. Böylece vajina enfeksiyonlara daha yatkın bir hale gelir.

  Gebelikte Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı

  1- Vajinayı sürekli yıkamayın. Aksi halde vajina içerisinde yer alan yararlı bakterilerin azalmasına yol açarsınız. Yararlı bakteriler, enfeksiyona sebep olan bakteriler ile savaşıp vajinayı koruma görevini yerine getirir.

  2- Vajinanın içini kesinlikle yıkamayın. Genital bölge temizliğinde kullanılan ürünler sadece dış genital bölge temizliği içindir.

  3- Tuvalet sonrası temizlik çok önemlidir. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bu şekilde anüsten çıkmış olan bakterilerin vajinaya girişi engellenmiş olur.

  4- Bakteriler sıcak ve nemli ortamlardan hoşlanırlar. Bu yüzden vajinanın kuru kalmasına dikkat edilmelidr. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Dar ve sentetik çamaşırlardan kesinlikle uzak durun ve kullanmayın.

  5- bikini bölgesinde yer alan tüyleri almak için ağdaya başvurmayın. Ağda, kıl batmalarına ve bunun sonucunda enfeksiyonlu irinlere sebep olabilir. Bunun yerine makas yada kadınlar için hazırlanan jiletler kullanılabilir.

  6- adet dönemi bakterilerin üremesi için oldukça fazla uygun bir ortam oluşturur. adet döneminde kullanılan ped yada tampon sürekli değiştirilmesi gerekir.turkeyarena Aksi halde bakteriler hızlı bir şekilde ürer ve ilerleyen dönemlerde farklı cinsel hastalıklara yol açabilir.

  7- Adet döneminde birliktelikten kaçının. Prezervatif kullanmaya özen gösterin.

  8- İdrar ihtiyacı kesinlikle ertelenmemelidir. İdrara çıkmak bakterileri vücuttan uzaklaştırabilmenin en basit yoludur.

  9- Halka açık olan tuvaletlerde klozete direk oturmayın. Eğer imkan varsa ıslak mendille silin ve tek kullanımlık kağıtları kullanın.
   


Sayfayı Paylaş