Hamilelikte Tansiyon Yükselmesi, Gebelikte Tansiyon Yükselmesi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 7 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Tansiyon Yükselmesi
  Gebelikte tansiyon yükselmesi, bebeğin anne tarafından yabancı bir cisim gibi algılanması nedeniyle oluyor. Hipertansiyonun bebeğe ve anneye zararı çok. Hekimler önce anne hayatı diyorlar. Ancak süre kazanılıp gebelik haftası 30-32. haftaya çekiliyor ve bebeğe yaşam şansı veriliyor.

  Gebelikte çeşit çeşit tansiyon yükselmesi var. Bunlardan biri gebeliğin ortaya çıkardığı tansiyon yükselmesi. Bu ikiye ayrılıyor: preeklampsi ve eklampsi. Farkları eklampside anne adayının bilinç kaybı yaşaması.

  Gebelikte görülen bir başka tür ise annede gebelikten önce oluşan bir hastalığa bağlı olarak tansiyon yükselmesi. Gebeliklerin ortalama yüzde 5.7'sinde tansiyon yükselmesi görülüyor. Anne adayının daha önceden kronik böbrek, kalp veya damar hastalığı varsa gebeliğinde tansiyon yükselmesi görülme sıklığı yüzde 20-40'lara çıkıyor.

  Hamilelikte en fazla görülen grup preeklampsi. İlk gebelikte görülüyor ve genellikle gebelik haftası 40 kabul edilirse 24. gebelik haftasından sonra ortaya çıkıyor.

  Preeklampsinin bulguları şunlar: Büyük tansiyonun 14'den büyük, küçük tansiyonun dokuzdan yukarı bulunması, idrarda protein atımının artması, anne adayında görme ve bilinç bozukluğu gibi şikayetlerin olması.

  Hamilelikte tansiyon yükselmesi bebeğin anne tarafından yabancı bir cisim gibi algılanması şeklinde açıklıyor uzmanlar. Anne adayının bebeği yabancı bir cisim gibi algılamaması için vücudun ürettiği blokal antikorların bu anne adaylarında az gelişmiş olduğu söyleniyor.
   


Sayfayı Paylaş