Hamilelikte Suyun Erken Gelmesi Neden Olur

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Suyun Erken Gelmesi Neden Olur

  Hamilelikte görülen erken membran rüptürü yani bebeğin suyunun erken gelmesinin en büyük riski doğumu başlatmasıdır.

  Erken “mebran rüptürü”, yani suların amniyon suyunun gelmesi en sık olarak vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonlara bağlıdır. Diğer taraftan çoğul gebeliklerde, doğumsal rahim anormalliklerinde ve “polihidramnioz” adı verilen amniyon sıvının fazla olması durumlarında daha sık olarak görülmektedir. Sigara içimi de risk faktörlerinden birisidir.

  İleri derecede kansızlık, düzenli dengeli beslenememe, batına yapılan darbeler ve son ay içinde cinsel ilişkide bulunma da amniyon sıvının erken gelmesi nedenleri arasındadır.

  Suyun Erken Gelmesi Nasıl Anlaşılır
  Hamilelerde bebeğin suyunun erken geldiği durumlarda görülen en önemli belirti ani sıvı boşalması. Ancak bazı vakalarda zar rahmin üst kısmında yırtıldığından sıvı boşalması hafif idrar kaçırma gibi ortaya çıkabilir. Tanı koymak için anne adayına vajina muayene yapılır. u kaçağı varsa bu suyun PH’nı ölçmek için “turnusol” testi yapılabilir. Yine en önemli teşhis yöntemlerinden bir tanesi gebelik ultrasonda bebeğin suyunun azalmış olmasıdır. Anne tarafından da bebeğin hareketlerinin azaldığı ifade edilmektedir.

  Suyun Erken Gelmesinin Riskleri
  Suyu gelen hamilelerin yaklaşık üçte ikisi ilk 24 saat içinde doğurmaktadır. Suyun erken gelmesi ile birlikte doğum eylemi başlamaktadır. Bebek vajina içindeki mikroorganizmalara maruz kaldığından, bazı durumlarda ilaçlarla (suni sancıyla) doğum başlatılabilinir. Çünkü 24 saatten sonra hem bebek, hem de anne için ciddi hayati tehlikeler söz konusu olabilir.

  Suyu tamamen boşalmış hamilelerde doğum kendiliğinden başlamazsa içerde bebeğin kordonunun sıkışma riskinden dolayı acil sezaryen ile doğum gerçekleştirilebilir. Suyu erken gelmiş hamilelerde antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bu şekilde enfeksiyon riskleri azaltılabilir.

  Nadiren bazı durumlarda amniyon kesesi bir miktar yırtıldıktan sonra kendisini yenileyebilir. Ve bu durumda amniyon sıvısı yeniden artabilir.turkeyarena Bu şekilde de gebelik devam edebilmektedir.

  Suları erken gelen gebelikler hamilelik açısından riskli grup da yer aldığı için, ultrasonografi, doppler testi, NST takipleri ile yakından izlem altında olmalıdırlar. Yatan hastalarda kanda beyaz küre, sedimentasyon ve CRP değerlerine de bakılmakta, ateşin olup olmadığı da izlenmektedir.
   


Sayfayı Paylaş