Hamilelikte Suyun Azalması Nasıl Engellenir, Önlenir

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Suyun Azalması Ne Demek

  Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı koruduğu gibi, bebeğin büyümesi ve gelişmesine de olanak sağlar. Hamilelikte anne rahminde bebeğin içinde bulunduğu suya amnion sıvısı denir. Bu suyun miktarında azalma olmasına olgohidramnios denir.

  Bebeğin suyunun azalması neden olur
  – Anne karnında bebekte gelişme geriliği olması (IUGR)
  – Bebeğin suyunun erken gelmesi ve vajinadan amnion suyu akması neticesinde kayıp.
  – Bebeğin böbrek ve idrar yolları ile igili anomaliler: Bebeğin idrarı amnion sıvısına karışır ve bu sıvının önemli kısmını oluşturur. Bu nedenle bebekte idrar yapımını azaltan durumlar suyun azalmasına neden olur.
  – Kromozomal anomaliler
  – Plasenta (bebeğin eşi) bazı patolojilerden dolayı bebeği besleme de yetersiz kalabilir. Örneğin yüksek tansiyon durumunda…
  – İkiz ve çoğul gebelikler
  – Günaşımı (Gün geçmesi)
  – Preeklampsi
  – Diabet (Şeker hastalığı)
  – SLE (Lupus)

  Amnion suyunun azalması nasıl anlaşılır?
  Suyun azalması ultrason muayenesi ile kolayca anlaşılır. El ile yapılan vajinal muayene veya karın muayenesi ile anlaşılamaz. Anne suyun azaldığını kendisi anlayamaz ancak su gelmesi varsa bunu anlayabilir.

  Olgihidramnios (anne karnında bebeğin suyunda azalma olması) saptanan gebeliklerin önemli bir kısmında yukarıda sayılan hiçbir neden bulunamaz, anne ve bebek tamamen normaldir.

  Amnion suyunun azalması halinde ne yapılır?
  Oligohidramniyos saptandığında gebelik miadında ise veya gün aşımı varsa bebek doğurtulur. Daha erken dönemde görülürse ve bebekte bir anomali saptanmamışsa amniyoinfüzyon yöntemiyle amniyon boşluğuna sıvı verilmesi uygulanabilir fakat pek denenen bir yöntem değildir, bu fetuslar daha çok sıkı takip altında matürasyon zamanı gelene kadar beklenir.
   


Sayfayı Paylaş