Hamilelikte Sürekli Uyuma İsteği

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 1 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Sürekli Uyku Hali

  Hamileliğin ilk haftalarında sürekli uyuma isteği vardır. Buda vücudun çok yoğun olarak çalışmasından kaynaklanır. Harcanan yoğun enerji anne adayında yorgunluk olarak hissedilir ve vücut enerji toplamak için uyku moduna geçer. Bu nedenle hamilelik döneminde anne adaylarının bol bol dinlenmesi ve uyuması tavsiye edilir.

  Uyuma isteği hamileliğin ilk 6 ayında, son aylara kıyasla daha yoğundur. Eğer hamilelik sürecinde bulantı ve kusma mevcutsa uyuma isteği artabilir. Çünkü uyku sırasında bu şikayetler görülmez, gelişmekte olan bebeğiniz için sürekli çalışan vücudunuz dinlenir. Bebeğinizin büyümeye başladığı dönemde uyku pozisyonu bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Vücudunuz ağırlaştıkça uyurken pozisyon değiştirmeniz zorlaşabilir ve bu durum uyanmanıza neden olabilir.

  Hamilelikte uyumak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. Bu nedenle hamileler imkân buldukları her durumda uyumaktan çekinmemelidir. Hamileliğin ilerleyen aylarında sürekli olarak uyuma isteği duymaya devam edildiğinde doktora danışılmalıdır. Çünkü ilerleyen gebelik döneminde uyku halinin devam etmesi kansızlığın belirtisi olabilir. Hamilelik döneminde demir eksikliğine bağlı kansızlık çok sık meydana gelebilmektedir. Düzenli olarak aylık doktor kontrolüne giden anne adayların kan sayımı her testte yapılmakta ve kansızlık çok erken dönemlerde belirlenebilmektedir. Uyku hali kansızlıktan dolayı görülebilen bir belirtidir.

  Hamilikte İdeal Uyku İçin
  Dizlerinizi kendinize çekerek yan yatmak rahat bir uykuya geçiş pozisyonudur.
  Sola dönüp yattığınızda rahminiz de sola kayar ve karaciğeriniz üzerindeki baskı azalır.
  Sırt üstü yatmak rahatsız edici bir pozisyondur. Uykunuzda bir şekilde bu pozisyona girerseniz rahatsız olup uyanmanız olasıdır.
  Uyurken bacaklarınızın arasına yastık koymak rahminizi sıkıştırmadan uykuya geçişinizi kolaylaştırır. Bunun için hamilelik dönemine özel tasarlanmış yastıklardan faydalanabilirsiniz.

  Hamilelikte rahat bir uyku çekmek sadece yatış pozisyonlarıyla alakalı değildir. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli hususlar da uykunuzun kalitesini oldukça etkiler.turkeyarena Bu dönemde mümkün olduğunca tüketmemeniz gereken; kola, çay ve kahveyi yani kafeinli içecekleri uykudan 3 saat öncesine kadar tüketmemeye özen gösterin.

  Uyku öncesi 2 saate kadar ağır bir yemek yemeyin. Şişkinlik hissi normal zamanlarda olduğu gibi hamileyken de uykunuzu böler sizi rahatsız eder. Bulantınız uykunuzu bölüyorsa; yatmadan önce hafif bir kraker atıştırması midenizi rahatlatacaktır.
   


Sayfayı Paylaş