Hamilelikte Stres Erken Doğum

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 3 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Stres Erken Doğuma Neden Olurmu

  Hamilelikte yaşanan stres hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkiliyor. Anne adayları hamilelik döneminde gebelik ile ilgili problemlerden dolayı veya başka nedenlerden dolayı zaman zaman stres, üzüntü, sıkıntı, ağlama, bunalım, depresyon, sinirlenme, aşırı kızgınlık, öfke gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Yapılan araştırmalar anne adayında oluşan bu stres durumlarının anne karnındaki bebeği de etkileyebildiğini göstermektedir. Bu etkilenmenin başlıca nedeni annenin stres yaşaması durumunda artan stres hormonlarının (kortizol, adrenalin) anne kanı aracılığıyla bebeğe de geçebilmesidir.

  Annedeki stres bebeği nasıl etkiler?
  Hayvanlar üzerinde ve insanlar ile yapılan bir çok araştırmada anne adayının yaşadığı ciddi stresin bebek üzerinde bazı olumsuz etkilerde bulunduğu gösterilmiştir. Bunlar:
  – Düşük riskinde artma
  – Erken doğum
  – Doğum ağırlığının az olması
  – Bebeğin zihinsel fonksiyonlarında azalma
  – Dikkat eksikliği
  – Hiperaktivite
  – Duygusal problemler
  – Sinirlilik

  Hamilelikte Stresi Azaltmak İçin Öneriler
  – Sizi strese sokan durumları not edin ve çözümü için uygun tanıdıklarınız ile paylaşın
  – Sağlıklı beslenmeye özen gösterin
  – Düzenli uyuyun
  – Doktorunuzun önerileri doğrultusunda uygun egzersiz ve spor programları yapın
  – Gebelik ve doğum hakkında bilginizin az olmasından dolayı endişe hissediyorsanız doktorunuzdan veya hamile eğitim sınıflarından bu konuda bilgi alın. Bilgisizlik korku ve endişeye neden olur.
  – Kendi kendinize baş edemediğiniz veya ciddi düzeyde bir psikolojik probleminiz varsa mutlaka bir psikiyatri uzmanı ile bunu paylaşın.

  Baba Adayının Yaklaşımı Çok Önemli
  Hamile kadınlar düzenli ve sağlıklı beslenirken eşlere düşen önemli görevlerden biri de eşin ya da partnerin buna mümkün olduğunca ayak uydurmasıdır. Alkol, sigara ve sağlıksız yiyecekleri hamile eşin yanında tüketmemek önemli bir destek unsurudur. Beraber sağlıklı besinler tüketmek, hamile eş için de bir motivasyon olacaktır. Vücut, özellikle boyun ve sırt ve ayak masajı hamile kadınları oldukça rahatlatır, bu konuda eşlerin desteği alınabilir.turkeyarena Doğum sırasında ve sonrasında neler yapılacağı ile ilgili konuşmak, hamile eşi panikletmemek adına her şeyi önceden planlamak ve son dakikaya bırakmamak oldukça önemlidir.”
   


Sayfayı Paylaş