Hamilelikte Soğuk Algınlığı Bitkisel Tedavisi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 22 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Soğuk Algınlığı Tedavisi

  Nezle ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar çok nadiren zatürre (pnömoni) gibi ciddi komplikasyonlar eklenmedikçe hamilelikte bebek açısından bir risk oluşturmazlar. Hapşırmak ve öksürmek bebeğe zarar vermez.

  Nezle, soğuk algınlığı, grip gibi virüs enfeksiyonlarında spesifik bir ilaç tedavisi yoktur. Antibiyotikler virüslere etki etmezler, bakterilere etki ederler bu nedenle bu hastalıklarda kullanılmazlar. Gereksiz antibiyotik kullanılması fayda sağlamayacağı gibi başka yan etkilerle durumu daha da güçleştirebilir. Bu nedenle bu hastalıklarda istirahat, bol sıvı alma, vitamin takviyesi ve ağrı kesici – ateş düşürücü ilaçlarla tedavi yapılır. Gebelikte ağrısı kesivi ve ateş düşürüsü dahil hiçbir ilacın doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. Bunlara gebeliği etkilemeyen burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, spreyler, öksürük ilaçları da eklenebilir. Antibiyotikler ancak sinüzüt, zatüre gibi bakteriyel bir enfeksiyonun eşlik ettiği durumlarda tedaviye eklenir.

  Hamilelikte Soğuk Algınlığı İçin Öneriler
  1. Ilık bir duş (sıcak değil) soğuk algınlığının getirdiği burun tıkanıklığını hafifletebilir. Duşta 10 dk dan fazla kalmamak gerekir.
  Gece uyurken başı dik tutacak şekilde yüksekten uyumak burun tıkanıklığına iyi gelir. Böylelikle daha kolay nefes almak mümkün olabilir.
  Dinlenmeye dikkat edilmelidir. Dinlenmek soğuk algınlığı belirtilerini yatıştırmaya yardımı olur.
  2. Vücudun nem dengesini iyi tutmaya çalışmalı ve bunun için bol sıvı tüketmelidir. Su en iyi seçim olur. Fakat portakal suyu ve elma suyu da ekstra C vitamini sağlar.
  Tavuk suyu çorba ve kafein içermeyen bir çay da soğuk algınlığına iyi gelir. Burun tıkanıklığına da faydalı olur.
  Gebelikte soğuk algınlığında oluşabilecek boğazdaki tahriş için tuzlu su gargarası iyi gelebilir ve boğazda şişkinliği azaltabilir.
  3. Gebelikte soğuk algınlığında ev içinde havayı nemli tutmak için bir nemlendirici cihaz kullanılabilir.turkeyarena Nemlendirme kuru öksürüğe ve burun tıkanıklığına iyi gelir. Ayrıca burun tıkanıklığı için tuzlu su burun damlası veya spreyi kullanmak faydalı olur.
   


Sayfayı Paylaş