Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Neden Zararlı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 22 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Neden Tehlikeli

  Hamilelikte en uygun yatış pozisyonu; sol yan tarafınıza yatıp dizlerinizi kırarak bacaklarınızın arasına yastık koyup yatmanız hem sizin için hem de bebeğiniz için de en iyi yatış pozisyonudur. Bu yatış biçimi yalnız besinlerin ve kanın plesantaya en üst düzeyde ulaşmasını sağlamakla kalmaz . Aynı zamanda böbreğin işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlar. Böylece atıkların ve sıvıların vücuttan daha iyi atılımı ve diz ve ellerde daha az şişmedir.

  Hamilelikte sırt üstü yatmak daha rahat olmasına karşın, rahminizin bütün ağırlığı sırtınızın, bağırsaklarınızın ve inferior vena cava denen vücudun aşağı kısımlarından kalbe kan geri dönüşünden sorumlu olan damarın üzerine biner.Bu da sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

  Hamileliğin özellikle son aylarında sırt üstü yatmaktan kaçınmak gerekir. Bu pozisyonda rahim bütün ağırlığıyla büyük kan damarlarına, omurgaya, sırt kaslarına ve barsaklara baskı yapar. Bu da bel ağrılarına ve hemoroide (basur) neden olabilir. Sırt üstü yatmak kan basıncında düşmeye neden olabilir, bazen anne adayları bu şekilde baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetler hissederler.
   


Sayfayı Paylaş