Hamilelikte Sırt Ağrısı Olurmu, Normal mi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelik Sırt Ağrısı Normal midir

  Sırt ağrısı, özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kilo artışı ile bu durum daha çok ortaya çıkıyor.

  Doğum sırasında bebeğin çıkabilmesi için, gebelik döneminde kalçadaki kemikler arasındaki eklemler yumuşayıp gevşer. Bu zorlu bir dönemdir ve bu dönemde rahim ağırlığı artış göstererek vücut ağırlık merkezinin değişmesine sebep olur. Değişimin sonucunda, duruş ve yürüme şeklinde değişiklikler meydana gelir. Bunun dışında karın kaslarındaki ayrılma da bu tür ağrılara sebep olabilmektedir.

  Ağrının giderilebilmesi için, oturuş ve kalkış esnasında dikkat göstermek gerekiyor. Uzun süre ayakta kalmamak ise çok önemli. Otururken de bir ayağı yerden hafif yükseklikteki bir yere koymak fayda getirecektir. Ayrıca bir saatten fazla oturmamalı ve aralarda yürümelisiniz.

  Ani kol kaldırma hareketlerinden uzak durun. Gebelik için tavsiye edilen egzersizlere uymaya özen gösterin.

  Uzanırken veya uyurken dizlerinizi kıvırın. İsterseniz dizlerinizin arasına ve karnınızın altına doğru küçük yastıklar koymak iyi gelebilir.

  Gebelik korsesi kullanmak isteyen bayanların, öncelikle doktorlarına gebelik korsesinin kendileri için faydalı olup olamayacağını sormalılar.

  Sırt Ağrısı İçin Öneriler
  Sırtınızda herhangi bir sorun yoksa, iyi durumunu koruyabilmek ve sorunların ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

  Birincisi, aşırı kilo almamaya çaba gösterin. Fazla kilolar zaten sırtınıza binmiş olan yükü arttırır.
  Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Bu tip ayakkabılar, ağırlık merkezinizi değiştirerek, beden ağırlığınızı daha öne iter. Doktorlar, tabanları iyi desteklenmiş düz ya da 5 cm’den yüksek olmayan geniş topuklu ayakkabıların, bedeninizi doğru konumda tutacağını söylemektedirler.
  Oturduğunuz yerden kalkarken, kendinizi germemeye çalışın.
  Yerden bir şeyler alırken, dizlerinizi kırarak çömelin. Sakın öne doğru eğilmeyin!
  Bulaşık yıkarken bir tabureye oturabilir ya da evyenin önüne yerleştirdiğiniz bir sandalyenin üzerine diz çökmeyi deneyebilirsiniz.
  Ağır yük taşımaktan sakınmak için, alışverişinizi ikiye bölerek yapabilirsiniz.
  İki elinizle herhangi bir şey, özellikle de büyükçe bir paket taşırken, ağırlığı iki yana da eşit olarak dağıtmaya çaba gösterin.
  Sık kullandığınız eşya ve malzemeleri, uzanmanıza gerek kalmadan alabileceğiniz bir yere koyun.turkeyarena
  Bir şeye erişmeniz gerekiyorsa, tabure kullanın. Sırtınızı iyice gereceğinden, erişmek için ayak parmak ucunda uzanmaya kalkmayın.
  Masa başında çalışıyorsanız, yerinize iyice yerleşip, yastıkla sağlamca destekleyerek arkanıza yaslanıp oturun. Molalar verip, biraz gezinin.
  Çalışma yüzeylerininin (yazı masası, mutfak tezgahı, hatta ütü masası), önünüze eğilmenizi önleyecek kadar yüksekte olmasına dikkat edin.
  Çok fazla araba kullanıyorsanız, arkanızın iyi desteklenmiş olmasına dikkat edin. Sık sık molalar vererek, otomobilden çıkıp biraz gezinin.
   


Sayfayı Paylaş