Hamilelikte Sinüzit ve Baş Ağrısı, Geniz Akıntısı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Sinüzit ve Geniz Akıntısı

  Sinüzit, baş, yüz ve göz çevresinde ağrı şeklinde olur. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtileri vardır. Yaşanılan ortamın nemi ve ısısı uygun olmalı, sigaranın dumanında dahi kalınmamalı. Burundan solunum yapılmalı.

  Sinüzit veya gripte burun tıkanıklığı dışında iltihabi burun akıntısı, halsizlik, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler birlikte görülür. Alerjik nezlenin belirtileri arasında ise gözler, burun ve boğazda kaşıntılar ve hapşırmalar bulunur. Hastanın daha önceden şikayetlerine neden olan toz veya polen gibi alerjenlere hassasiyeti hamilelikte artabilir.

  Normal doğum esnasında da bu durum, bebeğin dışarıya itilmesi eylemi için de sorun oluşturabilir. Önceden Allerjik nezle, burun polibi, kronik sinüzit gibi şikayetleri olan ya da tüm hamilelik boyunca belirgin şikayetleri olan bayanların, KBB hastalıkları açısından muayenesi yararlı olacaktır.

  Doktora muayene olmadan kesinlikle ilaç ve bitkisel yöntem kullanmayınız…
   


Sayfayı Paylaş