Hamilelikte Sıcak Suyla Duş Almak

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Sıcak Suyla Banyo Yapmak

  Hamilelikte sauna, kaplıca, sıcak su banyosu gibi ortamlara girilmesi sakıncalıdır. Yüksek sıcaklık değerleri özellikle bebeğin organ gelişiminin devam ettiği ilk 3 aylık dönemde teratojen yani sakatlık yaratabilecek etkilere sahiptir. Bebek gelişimi üzerindeki bu olumsuz etki azalmakla birlikte ikinci ve üçüncü üçaylık dönemde de devam etmektedir. Amerikan Teratoloji İnformasyon Servisi on dakikadan uzun süren 39 santigrad derece ve üzerindeki sıcaklıkların gebelik sırasında sorun yaratabileceğini belirtmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gebeliğin erken döneminde maruz kalınan sıcaklık artışının bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde sorunlara neden olabileceği gösterilmiştir.

  Hamile bir kadının vücut sıcaklığını arttıracak hertürlü eylem anne karınındaki bebek üzerinde potansiyel zararlara sahiptir. Benzer şekilde gebelik sırasında ateşin kontrolsüz yükselmesi de bebeğe zararlı olabilir.

  Bebeğe olabilecek zararları dışında bu kadar sıcak ortamlar annede de aşırı terleme, sıvı kaybı ve tansiyon düşmesine neden olarak bayılma gibi problemler yaratabilirler. Tansiyon düşmesi durumunda bebeğe giden kan akımı da azalacaktır.
   


Sayfayı Paylaş