Hamilelikte Sedimantasyon Yüksekliği Nedenleri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Sedimantasyon Yüksekliği Tehlikelimi

  Kanda yapılan sedimantasyon ölçüm incelemelerinde asıl bakılan durum kanda yer alan alyuvarlarda oluşan çökme hızının ölçümüdür. ESR olarak tabir edilen Alyuvar Çökme Hızı hekimlere çeşitli hastalıklara tanı koyabilmeleri için yardımcı olmaktadır.

  Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR) değerlerinin normallerin dışında seyretmesi bir hastalığın seyrettiğine işatret eder ancak hangi hastalığın olduğunu belirlelemde tek başına yardımcı olamaz. Sedimantasyon hızının ölçümü hastaya tanı koymak için atılan adımlardan sadece birisidir.

  Hamilelikte sedimentasyon hızı ve C-reaktif protein gibi akut faz reaktanları yükselir.- Gebelikte bağışıklık sistemi (humoral ve selüler immünite) supresedir yani baskılanmış haldedir.

  Sedimentasyon tahlili gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan sonraki 3-8 hafta yüksek kalır.

  Birçok hasta sedimentasyon testi yüksek çıkınca hemen paniğe kapılmakta ve ciddi bir hastalığa yakalanmış olmasından şüphe duymaktadır. Oysa sedimentasyon testinin yüksekliği asla tek başına bir hastalık tanısı koydurmaz.

  Bazı pıhtılaşma faktörleri gebelik ısrasında artar. Fibrinojen % 50 oranında artar, 450 mg/dl’ye çıkar. Bunun sonucunda sedimentasyon hızı da artar. Bu nedenle sedimentasyon hızının gebelikte tanısal değeri yoktur. Bunun yanında faktör VII, VIII, IX, X da belirgin şekilde artar. Faktör II (protrombin) hafifçe artar. Faktör XIII ve XII ise azalırlar. Trombositlerde hafif bir azalma olur.
   


Sayfayı Paylaş