Hamilelikte Sarılık Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Sarılık Nasıl Belli Olur

  Gebe kadınların bazılarında karaciğer fonksiyon testleri anormaldir ve sarılık görülür. Nadiren de olsa sonuçlar, potansiyel olarak anne ve fetüsün sağlığını tehdit edecek derecede ciddi olabilir. Bu duruma hamilelik neden olabilir. Hamileliğe özel sarılık nedenleri şunlardır:

  Hellp sendromu (hemoliz, yüksek karaciğer enzimi ve düşük trombosit sayısı) ile bağlantılı gebelik zehirlenmesi veya albumin (pre-eklampsi)
  Hamilelikte akut karaciğer yağlanması
  Aşırı derecede kusma
  Hamilelik döneminde karaciğer içi safra yolu taşları

  Hepatit A Çoğunlukla iyi yıkanmamış yiyecek ve içeceklerden bulaşan Hepatit A enfeksiyonu, kendiliğinden tam olarak iyileşen bir sarılık tipidir. Hepatit A kalıcı hastalıklara neden olmaz ayrıca taşıyıcılığa yol açmaz. Bunun dışında Hepatit A hamilelik esnasında geçirildiğinde enfeksiyon bebekte bir anomali veya sakatlık oluşmasına neden olmaz.

  Hepatit B Cinsel ilişki ve kan ürünlerinin yanı sıra doğulmada bulaşan bir virüs enfeksiyonu olan Hepatit B, doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir. Hepatit B hamilelik esnasında anneden bebeğe geçmediği için bebekte anomali veya sakatlıklara neden olmaz. Hepatit B kişiye bulaştıktan sonra 2 – 6 ay arasında süren bir kuluçka döneminin ardından grip benzeri hafif belirtilerle ortaya çıkar. Bazı vakalarda başlangıç enfeksiyonunun ardından kalıcı olarak yerleşir ve taşıyıcılık niteliği kazanır. Ancak çoğu zaman taşıyıcılığa neden olmaz ve tamamen iyileşerek bağışıklık gelişmesini sağlar. Anne adayının hamilelik esnasında Hepatit B geçirmesi veya önce geçirmiş olup taşıyıcı olması, hamileliğinde düşük, ölü doğum veya anomali, sakatlık yaşanmasına neden olmaz. Ancak hastalık doğum sırasında bebeğe geçebilir ve bebekte doğum sonrasında hastalık oluşabilir. Virüs anne sütünden de bebeğe geçebileceği için annenin bebeği emzirmemesi gerekir. Anne adayına hamilelikte uygulanan HBsAg(+) ve AntiHBs (-) gibi Hepatit B testleri annenin taşıyıcı olup olmadığını gösterir. HBeAg testi ise hastalığın doğum esnasında bebeğe geçiş riskini ortaya koyar. turkeyarena Taşıyıcı olduğu saptanan bir annenin bebeğine doğundan sonra ilk 12 saat içerisinde Hepatit B immunglobulin ile birlikte ilk doz Hepatit B aşısı yapılır.

  Bebek bir aylıkken aşının ikinci dozu bebek 6 aylıkken ise son doz aşı yapılır. Uygulanan tedavi bebeği hastalıktan ancak yüzde 90 – 95 oranında korur. Bundan dolayı bebekler tedaviden sonra da enfeksiyon ile ilgili olarak takip edilmeli. Eğer annesi Hepatit B taşıyıcısı bebeğe hastalık bulaşmamışsa rutin aşı takvimi uygulanır. Hepatit B aşısı inaktive (ölü) bir aşı olduğundan anne adaylarına hamilelim sırasında uygulanması herhangi bir soruna yol açmaz.
   


Sayfayı Paylaş