Hamilelikte Safra Kusmanın Nedenleri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Neden Safra Kusulur

  Gebelikte mide bulantısı, adetinizin kesilmesinden sonra görülen en belirgin hamilelik belirtisidir. Ancak her bulantı hamile olduğunuz anlmına gelmemektedir.

  Eğer gerekli testleri yaptırmış ve hamile olduğunuz kesinleşmişse gebeliğinizin 4 ile 6. haflarında mutlaka gebelikte mide bulantısı şikayeti yaşayacaksınız. Kimi bayanların kolay, kimilerinin de çok zor atlattığı gebelikte mide bulantısı gebeliğin 4-6 haftalarında başlar ve 12. haftasından sonra kendiliğinden geçer. Bu sürede anne adayları mide bulantısını hafifletme yolunda önlem alabilirler, mide bulantısı bir hastalık değildir tedavi gerektirmez. Rahatsızlığı hafifletme amaçlı ilaçlar bulunsa da çok mecbur kalmadıkça kullanılması önerilmez.

  Sıklıkla gebeliğin üçüncü ayı bittikten sonra (12 – 14 haftalardn sonra) mide bulantısı hafifler ve biter. Nadiren daha uzun sürdüğü hatta doğuma kadar sürdüğü görülebilir. Gebelerin %10′unda bulantı-kusma şikayetleri hamileliğin sonuna kadar sürebilir.

  Kusma bazen mide boşken bile olabiliyor. Mide boş olduğu için mide öz suyu olan sarı su çıkar. Bu nedenle midenizi boş bırakmayın. Katı yiyecekler, mide öz suyunu emen sarı leblebi, ayva, kızarmış ekmek, tuzsuz peynir iyi gelebilir.
   


Sayfayı Paylaş