Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verirmi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 21 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Öksürük Bebeği Etkilermi

  Hamilelik dönemi, bebeğin gelişimi ve büyümesi için oldukça dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Gebelikte öksürüğe çare bulmak için sabahları aç karnına ılık bir su içilebilir. İçine katacağınız limon ve bal ile de, boğazınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gün içinde 2 adet elma yiyebilirsiniz. Elma, astıma çok iyi gelen bir meyvedir, aynı zamanda barsakları düzenler, kabızlığı önler. Öksürüğü önlemek için, gebelikten önce kullandığınız öksürük şuruplarını kullanmayınız. Gebelikte ilaç kullanımı son derece zararlıdır. Öksürüğü atmanın en güzel yolu, bol su içmek ve sıvı tüketmektir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmanız durumunda, boğazınız tahriş olup yara oluşumu olabilir, bu yüzden az miktarda uygulama yapmalısınız. İleri düzeyde öksürük probleminiz var ise, doktora giderek tedavi yöntemleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Bu arada, bol bol istirahat etmeye özen gösterin.

  Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir mi
  Şiddetli öksürüğün bebeğe zararı olmaz çünkü rahim içindeki su bebeği korur. Her ne kadar bebek anne karnında öksürük veya hapşurmak gibi güçlü sarsıntılara karşı güven içerisinde dursa da anne için bu durum zor olmaktadır. Çünkü karnın oldukça şişkin ve gergin olması öksürük veya hapşuruk sonrasında basıncın etkisiyle karında ağrılara sebep olmaktadır. Bununla birlikte hamileliğin son dönemlerinde vücudun salgılamış olduğu hormonlar neticesinde kemiklerde açılma yumuşama ve gevşeme gibi durumların oluşması öksürük sonrası özellikle sırt bölgelerinde ağrılara sebebiyet vermektedir.

  Hamilelikte Öksürüğü Engellemek için Bitkisel Çay
  Zencefil kökü
  çubuk tarçın
  mümkünse çiçekli ıhlamur
  elma
  limon
  bal
  Kaynamış olan suyun içerisine ıhlamur, tarçıın ve zencefili ekleyin. Daha sonra elmanın kabuğunu soyarak içerisine ekleyin. Eğer burun akıntısı ve grip belirtileri var ise limon sıkabilir, tatlandırmak için içerisine ibir miktar bal ekleyebilirsiniz.turkeyarena Demlendikten sonra istediğiniz kadar içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken her güne özel çay demlemeniz gerekmektedir. Çünkü bitkisel çaylar taze olduğu sürece etkili olmaktadır.

  Hamilelikte Öksürük İçin Bitkisel Yöntem
  Toz zencefil
  çiçek balı
  1 çay kaşığı toz zencefil ile 1 çay kaşığı çiçek balını birbiri ile iyice macun olana kadar karıştırın. Aç tok farketmez ağzınıza atın. Zencefilin tozunun taze olması önemlidir. Eğer uzun zamandır evinizde toz zencefil var ise bundan pek fayda beklemek doğru olmaz. Bu sebeple kuruyemişçilerden taze olarak temin edilebilir. Bu karışımı ağzınıza attıktan sonra boğazınızda hafif bir yanma hissi oluşacaktır. Bu doğru ve etkili macun elde ettiğinize işarettir.
   


Sayfayı Paylaş