Hamilelikte Ödemi Engellemek İçin Ne Yapılır

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 4 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Ödemi Önlemek İçin Ne Yapılır

  Hamilelikte sık rastlanan şikayetlerden birisi de özellikle ayaklarda ve ellerde görülen şişliklerdir. Gebeliğin ilk ayında pek rastlanmaz, gebelik ayları ilerledikçe şişliklerin görülme sıklığı da artar.

  Hamilelik sırasında ödem oluşmasının temel nedenleri; kan basıncının artması ve bu basınçlı kanın yüksek hacimlerde akarak el, ayak ve bacak bölgelerine basınç yapması şeklinde sıralanabilir. Bu tür durumlar annenin el, ayak ve bacak bölgelerinde şişkinlikler oluşmasına sebep olacaktır. Uzun süreli ayakta kalmak, sıcak havalarda yürümek ve ayakkabı içerisinde ayağın uzun süre kalması gibi durumlar ödem oluşumunu tetikleyici unsurlardandır. Ödem oluşumu da vajinal mantar gibi yaz aylarında daha çok görülmektedir.

  Gebelik dönemimde ortaya çıkan ödem tipik olarak ayaklarda ve ayak bileklerinde bazen ellerde ve yüzde olur. Hamilelikte oluşan ödem ağrısızdır. Ancak çok fazla olduğunda ayaklar büyür, ayakkabılar dar gelmeye başlar, ayakların fazlaca şişmesi yürürken zorlanmaya neden olabilir. Eller büyür, yüzükler ve bilezikler sıkmaya başlar. Ellerdeki ödem fazlaca arttığında sinirleri sıkıştırarak karpal tünel sendromu adı verilen bir duruma neden olabilir. Bu sendromda karpal tünelden geçen sinirler ödem nedeniyle bası altında kalır ve ellerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük izlenir.

  Hamilelerde görülen şişlikler sadece ayaklarda ve bileklerde olduğu sürece ciddi bir tıbbi durum değildir. Ancak beraberinde basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen baş ağrısı, görme bozukluğu, karın ağrısı gibi yakınmalar varsa veya tansiyon yüksekliği, idrarda protein çıkışının artması gibi bulgular varsa mutlaka doktora müracaat etmek gerekir. İstirahat ile şişlikler inmiyorsa, ellerde ve yüzde yaygın bir ödem hali mevcutsa veya gebelik takiplerinde yapılan bazı tetkikler ve tansiyon takiplerinde preeklamsi riski nedeniyle doktorunuz sizi uyardıysa dikkatli olmak gerekir. Preeklamsi gebelikte tansiyon çıkması, ödem ve idrarda protein çıkması ile belirti veren anne adayı ve bebek için çok ciddi riskler taşıyan bir hastalıktır. Bu nedenle ödem dışında başka bulgular da olduğunda gebeler mutlaka preeklampsi açısından değerlendirilmelidir.

  Özellikle hamileliğin son dönemlerinde artan ödemleri azaltmak içinse uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta kalmamak, ayakların altına yastık koyup yüksekte olacak şekilde uzanmak ve tuz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Eğer ayaklardaki ödeme bir de eller, el bilekleri, göz kapakları ve yüzde oluşan şişkinlikler ekleniyorsa bu durum gebelik hipertansiyonu (preeklampsi) olabilir ve doktora başvurmayı gerektirebilir.

  Ödemi azaltmak için tavsiyeler
  Fazla ayakta kalmayın.
  Bacaklarınız yüksekte olacak şekilde oturun veya uzanın.
  Rahat terlikler, ayağınızı sıkmayacak ayakkabılar giyin.
  Lastik bantlı çorapları giymemeye özen gösterin.
  Sıkı pantolon ve iç çamaşırları giymeyin.
  Sıcak havalarda fazla dışarı çıkmamaya özen gösterin.
  Tercihen sol tarafınıza doğru yatın.
  Günde en az 2-3 litre sıvı alın.
  Fazla tuzlu gıda tüketmeyin.
  Soda fazla içmeyin. Gazlı içeceklerden uzak durun.
  Kısa mesafeli yürüyüşler faydalı olacaktır. Ayrıca oturduğunuz yerden ayak bileklerinizle daireler çizme egzersizi de iyi gelecektir.
  Hamilelik sırasında uzun süreli seyahatlerden ve dizleri sürekli bükülü tutmanızı gerektirecek faaliyetlerden kaçının.
   


Sayfayı Paylaş