Hamilelikte Ödem Neden Olur, Nedenleri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Ödem Nedenleri

  Hamilelikte sık rastlanan şikayetlerden birisi de özellikle ayaklarda ve ellerde görülen şişliklerdir. Gebeliğin ilk ayında pek rastlanmaz, gebelik ayları ilerledikçe şişliklerin görülme sıklığı da artar.

  Hamilelik sırasında ödem oluşmasının temel nedenleri; kan basıncının artması ve bu basınçlı kanın yüksek hacimlerde akarak el, ayak ve bacak bölgelerine basınç yapması şeklinde sıralanabilir. Bu tür durumlar annenin el, ayak ve bacak bölgelerinde şişkinlikler oluşmasına sebep olacaktır. Uzun süreli ayakta kalmak, sıcak havalarda yürümek ve ayakkabı içerisinde ayağın uzun süre kalması gibi durumlar ödem oluşumunu tetikleyici unsurlardandır. Ödem oluşumu da vajinal mantar gibi yaz aylarında daha çok görülmektedir.

  Özellikle hamileliğin son dönemlerinde artan ödemleri azaltmak içinse uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta kalmamak, ayakların altına yastık koyup yüksekte olacak şekilde uzanmak ve tuz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Eğer ayaklardaki ödeme bir de eller, el bilekleri, göz kapakları ve yüzde oluşan şişkinlikler ekleniyorsa bu durum gebelik hipertansiyonu (preeklampsi) olabilir ve doktora başvurmayı gerektirebilir.

  Ödemi azaltmak için tavsiyeler
  Fazla ayakta kalmayın.
  Bacaklarınız yüksekte olacak şekilde oturun veya uzanın.
  Rahat terlikler, ayağınızı sıkmayacak ayakkabılar giyin.
  Lastik bantlı çorapları giymemeye özen gösterin.
  Sıkı pantolon ve iç çamaşırları giymeyin.
  Sıcak havalarda fazla dışarı çıkmamaya özen gösterin.
  Tercihen sol tarafınıza doğru yatın.
  Günde en az 2-3 litre sıvı alın.
  Fazla tuzlu gıda tüketmeyin.
  Soda fazla içmeyin. Gazlı içeceklerden uzak durun.
  Kısa mesafeli yürüyüşler faydalı olacaktır. Ayrıca oturduğunuz yerden ayak bileklerinizle daireler çizme egzersizi de iyi gelecektir.
  Hamilelik sırasında uzun süreli seyahatlerden ve dizleri sürekli bükülü tutmanızı gerektirecek faaliyetlerden kaçının.
   


Sayfayı Paylaş