Hamilelikte Neu Yüksekliği, Düşüklüğü

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Neu Düşüklüğü

  Nötrofil (Neu), bir beyaz kan hücresi türü olup, beyaz kan hücrelerinin yüzde 50-70’ini oluşturur. Nötrofiller, bir yaralanma ya da iltihap halinde, etkilenen bölgeye ilk gelen hücrelerdir. Stres (duygusal stres, hamilelik ya da aşırı egzersiz) kandaki nötrofil sayısında artışa sebep olabilir. Örneğin aşırı fiziksel efor sarfediyorsanız, nötrofil seviyeniz sekiz kat artabilir. Hücreler dokulara vardıklarında, kaslara besin sağlamak için ölürler, bu da nötrofil sayısının artmasına neden olur.

  Akyuvar, alyuvar ve trombositler kandaki 3 adet hücre çeşididir. Neu, Netrofili’in kısaltması ve kandaki akyuvar hücreleridir. Akyuvar ise bakteri ve virüslerle savaşan beyaz kan hücresidir. Kanda yaklaşık yüzde 40 ile yüzde 70 arası bir oranda bulunur. Eğer bu hücreler kanda yüzde 70 üzerinde bulunursa neu yüksekliği ortaya çıkmış olur.

  Akyuvarlar, bağışıklığı dengede tutan vücudun savunma mekanizmasıdır. Bu hücre enfeksiyonları korurken içinde netrofillerde barındırılmaktadır. Neu yani netrofil yüksekliğide bakteriyel hastalıklarda artış görülemektedir.

  Netrofil (NEU), vücudumuzdaki zararlı maddeleri bulur, ardınan da onlara zarar vererek yok olmalarını sağlar. Netrofil hastalıklara karşı direncimizin artması için önemlidir. Netrofil (NEU), fagositoz ile zararlı ve yabancı maddelerin etrafını sarar, ardından belli enzimler ile bu maddeleri yok etmeye ve vücuttan atmaya çalışır. Bu maddeler yüzünden akyuvarda daha çok netrofil üretilir ve NEU yüksekliği meydana gelir.

  Neu düşüklüğüde akyuvardaki Neu hücrelerin azalması anlamına gelir.
   


Sayfayı Paylaş