Hamilelikte Nabız Neden Yükselir

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Nabız Artar mı

  Hamilelikte nabız artışı, kan hacminde gözlenen artış, kal atış hızındaki artış ve kan debisinde gözlenen artışlar değişkenlik gösterebilir. Her anne adayına göre bu artışların farklı olduğu ve ancak doktor tarafından kontrolünün yapılabileceği unutulmamalıdır. Kalpteki atım hacminde yaklaşık olarak yani yapılan genellemelere göre yüzde otuz yüzde elli oranında bir artma gözlenmesi hamilelikte beklenen durumdur. Kalbin debisindeki ve kalp atış hacmindeki artış genel olarak gebeliğin beşinci haftasında ve sonrasında başlar. Üçüncü trimestrenin başı ya da ikincinin sonuna kadar devamlılık gösterir bu artış.

  Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kalp debisinde artış gözlenir. Bu artışa göre de annenin dikkat etmesi gereken şeyler artar. En basitinden annenin nasıl yatacağı çok önemlidir. Sırt üstü mü yan mı ? Bu gibi sorularda ve konularda da doktor tarafından bilinçlendirilmelidir anne adayları. Gebeliğin ileri dönemlerinde kalp debisindeki artış yan yatar pozisyonda artarken sırt üstü yatış pozisyonlarında azalmaktadır. Bunun nedeni ise sırt üstü yatışta uterusun vena cava inferiora baskı yapmasıyla kanda venöz dönüşün azalmaya başlamasının etkisi ile ortaya çıkar.

  Hamilelikte nabız artışı normaldir. Ancak anormalliklerin de görülme riski olabileceğinden anne adaylarının doktor kontrollerini aksatmadan ve doktora danışarak hareket etmeleri gerekmektedir.

  Hamilelikte nabız sayısı yaklaşık 80 yada 90 dır.
   


Sayfayı Paylaş