Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Azaltılır, Giderilir

  Gebelikte mide bulantısı, adetinizin kesilmesinden sonra görülen en belirgin hamilelik belirtisidir. Ancak her bulantı hamile olduğunuz anlmına gelmemektedir.

  Eğer gerekli testleri yaptırmış ve hamile olduğunuz kesinleşmişse gebeliğinizin 4 ile 6. haflarında mutlaka gebelikte mide bulantısı şikayeti yaşayacaksınız. Kimi bayanların kolay, kimilerinin de çok zor atlattığı gebelikte mide bulantısı gebeliğin 4-6 haftalarında başlar ve 12. haftasından sonra kendiliğinden geçer. Bu sürede anne adayları mide bulantısını hafifletme yolunda önlem alabilirler, mide bulantısı bir hastalık değildir tedavi gerektirmez. Rahatsızlığı hafifletme amaçlı ilaçlar bulunsa da çok mecbur kalmadıkça kullanılması önerilmez.

  Hamilelik döneminin tüm aylarında sıklıkla görülebilecek mide bulantılarınız, fizyolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bunun için sadece doğru beslenme ve yanınızda bisküvi tarzı, diyet bisküvi tarzı besinler bulundurarak bu mide bulantısının önüne geçebilirsiniz. Hamile adaylarının en çok sorunu olan mide bulantısı yaklaşık olarak gebeliğin 5. haftasından itibaren sabahları çok görülür. Her sabah bisküvi yiyerek 2-3 adet bunu engelleyebilirsiniz.

  Bunun yanı sıra bol sıvı tüketmelisiniz. Sıvı besinlere ağırlık vermelisiniz. Mideniz boş kalırsa, mide bulantısına zemin hazırlarsınız. Günde örneğin 3 öğün besleniyorsanız bu öğün sayısını 6 öğüne çıkarın, azar azar beslenin fakat 5-6 öğün yemek tüketin. Aşırı yemek yemekten kaçınmalısınız. Yemek yedikten sonra en az 1 saat sonra dişler fırçalanmalıdır. Yemeğin üstüne sıcak içecekler, asitli içecekler içmeyiniz. En az yarım saat geçmesini bekleyiniz. Besinlerin tam olarak enzimi sağlanması için bu süreye ihtiyacınız vardır.turkeyarena C vitamini deposundan bir adet meyve yiyerek bu enzimi hızlandırabilirsiniz. Portakal suyu, kahve, çay gibi içecekler mide bulantısını daha kötü bir hale sokabilir.

  Papatya, ıhlamur çayı gibi yiyeceklerin, içeceklerin mide bulantısına karşı iyi geldiği düşünülüyor. Yine nane çayı birkaç tane limonla birlikte mide bulantısına karşı iyi gelebilir.

  Bol, bol su tüketiniz. Yağlı ve kızartmalı yiyeceklerden olabildiğince kaçınız. Demir içeren besinleri hamileliğin ilk üç ayı alabilirsiniz. Besinlerden takviye etmelisiniz. Çünkü uzman doktorlar hamileliğin ilk üç ayında demir hapını tavsiye etmiyor. Bol, bol istirahat, stressiz bir gün yaşayarak, bu tür problemlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş